Otázka pro prezidenta, projekt iDNES.cz | foto: koláž iDNES.cz

Otázka pro prezidenta: Zájemců o Hrad se ptáme, kdo je jejich vzorem

  • 75
Budeme se odvracet, když příští prezident promluví, anebo se hrdě hlásit příslušností k českému národu? Díky projektu iDNES.cz Otázka pro prezidenta si čtenáři mohou udělat obrázek o tom, kdo z tuzemských či světových státníků je pro uchazeče o prezidentské křeslo vzorem a čím by je v úřadu inspiroval.

Uchazečů o prezidentské křeslo se redakce iDNES.cz každý měsíc ptá na různá témata. Zatímco doposud jsme se jich v projektu Otázka pro prezidenta dotazovali vždy na aktuální záležitosti, které hýbaly společností, napopáté jsme se rozhodli zjistit, kdo je pro zájemce o Hrad jejich politickým vzorem.

Role prezidenta zdaleka není důležitá jen s ohledem na jeho pravomoci jako vrchního velitele ozbrojených sil či jeho právo vetovat zákony. Podle chování a vystupování hlavy státu si cizinci nezřídka utvářejí obrázek o celém národu, který navenek zastupuje.

Představa se v jejich hlavách přitom ani nemusí formovat na základě toho, co se stane či zazní během oficiálních zahraničních návštěv, ale pověst celé země může ovlivnit i dění na vlastní půdě.

Jako příklad lze uvést rok 2013, kdy si nejisté chůze Miloše Zemana při odemykání korunovačních klenotů všimli novináři ve Španělsku, Portugalsku, Rusku či Americe (psali jsme o tom zde).

Expert na etiketu Ladislav Špaček následně situaci v rozhovoru pro iDNES.cz odlehčil slovy: „Lid si zvolil toho, kdo je proslulý tím, že působí dojmem, že si dal panáka, a to i když třeba ve skutečnosti nepil. To už je takové jeho prokletí. Každý ale má své mouchy,“ uvedl (rozhovor čtěte zde).

Miloš Zeman, který se projektu Otázka pro prezidenta z časových důvodů neúčastní, svou náklonnost k pití destilátů i jiného alkoholu loni obhajoval před studenty technické univerzity v Liberci právě s pomocí příměru ke dvěma státníkům, kteří se v minulém století zapsali do historie odlišnými způsoby.

„Adolf Hitler byl vegetarián, nekuřák, abstinent a ani s jeho sexuálním životem nebylo všechno v pořádku. Churchill vykouřil denně osm těžkých doutníků, vypil lahev whisky a tři lahve šampaňského a vyhrál druhou světovou válku. Abstinent Hitler ji prohrál,“ řekl tehdy (více čtěte zde).

Zářijová otázka

Kterého ze současných či dřívějších státníků si obzvlášť vážíte a čím by vás jako prezidenta inspiroval?

  • Účastníci projektu mají šest dní na zformulování odpovědi. Čtenářské hlasování o jednotlivých odpovědích začne 19. září odpoledne.

Odpovědi na otázku uveřejníme v úterý. Následně je zpřístupníme čtenářům k hlasování prostřednictvím speciálního anketního rozhraní, kde se zobrazí v náhodném pořadí a bez jmen autorů. Anonymními odpověďmi mohou čtenáři tam a zpět listovat a poté se rozhodnout, kterým z nich přidělí souhlasný, nesouhlasní či neutrální hlas.

Ve čtvrtek odpoledne uveřejníme článek, ve kterém odtajníme, komu která odpověď patřila a jak příznivě či nepříznivě ji čtenáři vnímali.

Doposud si nejlépe vedl lékař Marek Hilšer, který v Otázce zvítězil již třikrát. Naposledy v předchozím kole, kdy jsme se osmičky uchazečů ptali, co by je odradilo od jmenování vítěze voleb premiérem (více zde). Jednou se čtenářům nejvíce líbil bývalý předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš, a to v kole, kdy jsme se ptali na migraci, teror a uprchlické kvóty (čtěte zde).

Otázka pro prezidenta - vítězové dílčích anket

Počet účastníků projektu se od začátku projektu postupně vyšplhal ze čtyř na nynějších osm. V srpnu k Jiřímu Drahošovi, Marku Hilšerovi, Michalu Horáčkovi, Otto Chaloupkovi, Vratislavu Kulhánkovi, Igoru Sládkovi a Karlu Štoglovi přibyl také hudebník a producent Petr Hannig.

Součástí seriálu je i přehled již uplynulých anket včetně statistik a žebříčku. V průběžném pořadí, které zohledňuje výsledky všech dosavadních kol je na prvním místě Marek Hilšer s 55 procenty, na druhém Michal Horáček s 45 procenty a na třetím Jiří Drahoš se 41 procenty (údaje jsou zaokrouhlené).

Otázka pro prezidenta - celkové průběžné výsledky

Jak to celé funguje?

Účastníci anketního seriálu nemohou uložené a redakcí přijaté odpovědi již editovat. Redakce iDNES.cz si vyhrazuje právo opravit případně gramatiku a interpunkci (obecně záležitosti, které nemění význam či tón odpovědi), nebo odpověď nepřijmout, pokud porušuje pravidla projektu.

V příštích kolech mohou přibýt další účastníci, pokud někdo z těch, kdo deklarovali zájem o kandidaturu, například viditelně pokročí ve sběru podpisů. Pole účastníků může také prořídnout, pokud někdo odstoupí, případně hrubě či opakovaně poruší pravidla projektu.

Otázka pro prezidenta

  • Proč se projekt jmenuje právě takto?
    Budoucí prezident bude muset zaujímat postoje k různým problémům. Chceme podnítit přemýšlení: „Líbilo by se mi, kdyby tohle říkal prezident republiky?“
  • Podle čeho jsme oslovili účastníky?
    Rozhodli jsme se široké pole zájemců o Hrad omezit na uchazeče, kteří svou kandidaturu podle dostupných informací myslí vážně a podnikají pro ni alespoň nějaké reálné a viditelné kroky (pouhou deklaraci zájmu za ně nepokládáme).
  • Nepůjde anonymitu odpovědí obejít?
    Pravidla uchazečům zakazují veřejně naznačovat, která odpověď je jejich. Rovněž z odpovědi nemá být jednoduše odhadnutelné, čí daná odpověď je.
  • Proč je na odpověď šest dní?
    Doba umožňuje účastníkům si odpověď promyslet a řeší případnou krátkodobou nedostupnost, přičemž platí stejný časový rámec pro všechny. Na ničí odpověď nebudeme čekat po stanoveném termínu

Výsledky pro vaši obec

Video