Otálet s hledáním práce se nevyplácí

Praha - Čím později začnou letošní absolventi škol shánět práci, tím menší je jejich šance místo nalézt. Hlavní nápor očekává Jan Říha z úřadu práce v srpnu a počátkem září. "Praha s nezaměstnaností absolventů obecně problémy nemá," tvrdí Říha. "Čím větší ale otálení, tím menší šance získat práci," dodává.

Jaké procento tvoří absolventi mezi ostatními nezaměstnanými?
Úřad práce eviduje celkem 20 204 uchazečů. Nezaměstnaných absolventů středních a vysokých škol a učilišť je prozatím 1130, tedy pět procent. Ve srovnání s takovými okresy, jako je Most nebo Louny, je to číslo opravdu nízké.

Podle zkušeností z předchozích let se ale dá očekávat, že tento počet naroste s koncem srpna a začátkem září, kdy studenti přijíždějí z prázdnin. V tomto období také přibývá těch, kteří se z odvolacího řízení dozvědí, že nejsou přijati na vysokou školu a začnou práci shánět.

Zvýší si šanci dostat práci ti, kteří se na úřad přihlásí co nejdřív?
Studenti by si především měl práci shánět sami, úřad práce je možností až v okamžiku, kdy jejich snaha ztroskotá. Doporučuji shánět práci již v posledním ročníku studia anebo prostřednictvím letních brigád. Většina zaměstnavatelů upřednostňuje vyzkoušené absolventy, alepoň s minimální praxí v oboru.

Jak dlouho musí nyní absolvent čekat na volné místo?
K 30. červnu je průměrná doba evidence 6,4 měsíce. Zdůrazňuji ale, že podle mého odhadu třetina z jedenácti set evidovaných jsou matky na mateřské a vojáci základní služby, kterým zákoník umožňuje být evidován. Další část jsou zase ti uchazeči, kteří se nyní připravují k dalšímu studiu a zatím jsou u nás zapsáni. Malé procento v tom tvoří ještě tzv. spekulativní žadatelé o práci. Takže šest měsíců je v tomto kontextu opravdu krátká doba.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video