Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Poláci chtějí odškodnění za statky, na jejichž místě vyrostla Osvětim

  • 9
Okolo tři set polských rodin požaduje od své vlády finanční kompenzaci za majetek, jenž musely opustit kvůli výstavbě koncentračních táborů v Osvětimi. Během druhé světové války je nacisté vystěhovali a na místě jejich domovů postavili tábor, v němž zahynuly statisíce lidí. Polská vláda odškodnění odmítá.

"Většina těchto lidí patří ke starším ročníkům, válku zažili jako děti. Jsou často nemocní a nemají dost peněz na léčení. Odškodnění jim náleží," řekl polskému listu Gazeta Wyborcza osmdesátiletý Józef Koziol. I on patří k žadatelům finanční kompenzace. Případ se týká zhruba tří set rodin, každá žádá 40 tisíc zlotých (přes 260 tisíc korun).

Koziol se narodil ve vesnici Dwory, kterou však jeho rodina musela v roce 1939 opustit a přestěhovat se do nedalekého historického města Osvětim. Podobně jako několik tisíc dalších lidí z vesnic Harmeze, Wlosienice, Monowice, Pławy, Rajsko, Babice, Broszkowice, Budy a Bóru.

Vystěhovali je nacisté, kteří na místě jejich domovů vybudovali nechvalně proslulé koncentrační tábory Osvětim-Březinka, v němž zemřelo přes milion lidí, většinou Židů. Většina místních Poláků se musela vystěhovat začátkem čtyřicátých let.

Němci už některé rodiny odškodnili

Někteří obyvatelé Osvětimi už dostali odškodnění od německé vlády. Bundestag schválil v roce 2001 zákon, který umožnil vyplatit kompenzace těm, kterým nacisté způsobili "ztráty na majetku".

Odškodnění však mělo zásadní podmínku: žadatelé museli dodat německé vládě doklady o vlastnictví nemovitostí během několika měsíců, do konce roku 2001. Kompenzaci tehdy získalo zhruba 280 rodin z okolí Osvětimi. Ostatní to nestihli.

Poláci proto nyní chtějí peníze po své vládě, a to i proto, že z někdejších vyhlazovacích táborů jsou v současnosti muzea patřící státu. Kabinet premiéra Tuska však odmítá odškodnění vyplatit. Sdružení žadatelů uvedlo, že v takovém případě půjde celá věc před soud.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue