V záznamech se objeví třeba i informace o parašutistech Kubišovi a Gabčíkovi, kteří provedli atentát na zastupujícího říšského protektora Heydricha.

V záznamech se objeví třeba i informace o parašutistech Kubišovi a Gabčíkovi, kteří provedli atentát na zastupujícího říšského protektora Heydricha. | foto: KNIHA JAROSLAVA ČVANČARY NĚKOMU ŽIVOT, NĚKOMU SMRT

Osudy Čechoslováků na bojištích připomene unikátní databáze

  • 2
Češi se budou moci dozvědět více o osudech 83 tisíc Čechoslováků, kteří bojovali ve druhé světové válce. Historici připravili ve spolupráci s Československou obcí legionářskou ojedinělou databázi. Příští rok má být na internetu, nabídne třeba i osudy vojáků bojujících v Tichomoří.

Lidé si budou moci procházet osudy jednotlivých vojáků a zjistit například, kde a kdy jejich příbuzní či rodinní známí narukovali, kde bojovali a zda a za jakých okolností padli.

Hospodářské noviny takto připomínají například osud Františka Kominského. "V roce 1939 pomáhal Polákům proti německo-sovětské invazi. Po propuštění ze zajetí musel coby Čech německého původu narukovat do wehrmachtu. S ním se dostal až do Jugoslávie, kde později přeběhl k místním partyzánům," píše list.

DATABÁZE

V databázi budou základní životopisné údaje vojáků, záznamy o jejich vojenské službě, národnost, povolání i náboženské přesvědčení. Také údaje, kdy případně odešli do exilu nebo kdy vstoupili do československé armády nebo některé ze spojeneckých armád.

Nebudou chybět známé osobnosti československé historie, například syn prvního prezidenta Jan Masaryk, bývalý generální tajemník KSČ Rudolf Slánský nebo Jozef Gabčík, který se účastnil atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Zdroj: ČTK

Podle HN se navíc Čechům rozšíří obzory třeba o příběhy krajanů bojujících v místech, o nichž se v souvislosti s Čechoslováky ve válce moc nemluví. Bojovali třeba pod vlajkou indické armády proti Japoncům nebo v řadách francouzské cizinecké legie proti Němcům v Norsku.

Vojenský historik Zdenko Maršálek v souvislosti s oznámením prací na databázi připomněl, že se českoslovenští dobrovolníci za druhé světové války často nechali zapisovat do armády pod krycími jmény. Kvůli obavě, že by se po případném zajetí nacisté mstili na jejich rodinách. Německo totiž Čechoslováky považovalo za zrádce a podle toho s nimi nakládalo.

Kromě toho často hlásili zájemci o službu i jiný věk. "Příliš mladí se dělali staršími a ti příliš staří se zase omlazovali, aby mohli být do řad vojska přijati," citovala agentura ČTK Maršálka.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video