Osud kroměřížské záchytky je nejasný

Kroměříž - Záchytná stanice je v kraji jen jedna - při Psychiatrické léčebně v Kroměříži. Slouží nejen všem okresům kraje, ale i pro okresy Přerov, Prostějov, Vyškov a Hodonín. Nad její budoucností však visí otazník. Když někdo pod vlivem alkoholu ztropí výtržnost, nebo je v takovém stavu, že se neudrží na nohou a ohrožuje sebe či okolí, ocitne se zpravidla na záchytné stanici, kde stráví noc. Zřizovatelem léčebny je Okresní úřad v Kroměříži. Ten však má ke konci příštího roku zaniknout.

Zdravotnická zařízení by měla přejít pod kraj, ten se však zatím problémem záchytné stanice podrobněji nezabýval. Nemá také zatím peníze, aby mohl síť zdravotnických zařízení převzít. Provozování záchytné stanice je přitom velmi ztrátové, děravá je i legislativa.

"Zdravotní péče poskytovaná záchytnou stanicí není hrazena z veřejného zdravotního pojištění, a proto záchytné stanice na základě zákona vystavují zachyceným osobám platební výměr," upozornila vedoucí referátu zdravotnictví na Okresním úřadu v Kroměříži Marie Černošková.

Noc na záchytce stojí 1400 korun
Pobyt na kroměřížské záchytné stanici by měl přijít opilce na 1400 korun. "Vymahatelnost těchto pohledávek je však malá a pohybuje se v rozmezí 20 až 30 procent," uvedla Černošková. Zdravotnická zařízení podle ní není snadné za tohoto stavu přesvědčit, aby záchytné stanice provozovala, a některé už byly také zrušeny.

Až do konce roku 2000 měla kroměřížská záchytná stanice podepsány smlouvy se všemi osmi okresy, z nichž do ní putují pacienti. Částky za pobyt tak vymáhaly jednotlivé okresní úřady. "Od roku 2001 po změně rozpočtových pravidel nemohou okresní úřady tímto způsobem vzniklé náklady psychiatrické léčebně hradit," tvrdí Černošková.

Co bude, až nebudou okresní úřady
Pro letošek se podle ní podařilo najít po dohodě s jednotlivými okresními úřady, ministerstvy zdravotnictví a financí provizorní řešení, je však otázkou, co bude po zrušení okresních úřadů. "Tento problém je třeba vyřešit," upozorňuje Marie Černošková.

Krajský úřad ve Zlíně se však tímto problémem zatím zevrubně nezabýval. "Letos jsme stejně neměli žádné peníze, zdravotnictví se v kraji teprve rozjíždí," uvedl vedoucí sociálního a zdravotnického odboru krajského úřadu Pavel Osoha. "Na našem odboru už sice tato otázka padla, ale spíše jen testovacím způsobem," dodal.

Kraj by podle něj měl převzít síť zdravotnických zařízení v kraji, ale všechno je teprve v počátcích. "Tato síť by měla zahrnovat zřejmě i záchytnou stanici, ale možných variant je víc," uvažuje Pavel Osoha.

Také on připouští, že problém záchytné stanice bude kraj muset nějak vyřešit. Konkrétní obrysy řešení však zatím nezná.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video