Karel Randák svými výroky ohrožuje svou další kariéru.

Karel Randák svými výroky ohrožuje svou další kariéru. | foto: Dan Materna

Osud bývalého šéfa rozvědky je zpečetěn

  • 86
Osud bývalého šéfa mocného Úřadu pro zahraniční styky a informace Karla Randáka se zdá definitivně zpečetěn. Proti Randákovi ve středu ostře vystoupili ministr vnitra Ivan Langer i premiér Mirek Topolánek. Nelíbí se jim, jak Randák mluví po svém odvolání v médiích.

Není to tak dávno, co patřil šéf civilní rozvědky Randák k nejvíce vychvalovaným lidem v zemi. Od prezidenta Václava Klause přijímal generálské výložky a v médiích kolovaly zvěsti o jeho odvaze i utajení, kvůli kterému dokonce přišel na Hrad s hustým plnovousem.

Jenže dnes je všechno jinak. Topolánkova vláda téměř okamžitě po svém jmenování Randáka z vysokého postu odvolala a on vzápětí začal vystupovat v médiích s kritikou nového ministra vnitra Ivana Langra.

Jestliže se tedy ještě před několika dny zdálo, že Randák dostane ve státní správě "zajímavé" místo, dnes se něco takového jeví jako utopie. A to zejména po středě, kdy premiér i ministr Langer vůbec poprvé - ale zato ostře - Karla Randáka kritizovali.

Takto profesionál nemluví, stěžuje si Langer
Servítky si nebral zejména Langer, který dosud mnohokrát veřejně tvrdil, že prý proti Randákovi nic nemá, a byl odvolán jen kvůli reorganizaci tajné služby.

Toto vysvětlení ovšem neznělo příliš věrohodně, o Randáka se strhl téměř boj mezi ODS a ČSSD, která vyrukovala v čele s předsedou Jiřím Paroubkem a exministrem Františkem Bublanem na jeho obranu. Je to politická pomsta, tvrdil Paroubek. "Je to přímé ohrožení bezpečnosti České republiky," prohlásil dokonce. A Langer odpovídal, že opravdu jediným důvodem byla ona reorganizace.

Ve středu se ovšem ukázalo, že ministr proti šéfovi tajné služby přece jen něco má. Jeho výroky přitom během dne postupně nabírali na intenzitě, nejdřív se vyjadřoval značně diplomaticky a mluvil o tom, že Randák a Bublan měli k sobě hodně blízko, aby nakonec prohlásil:

"Jsem zklamán tím, že on, jako profesionál dlouhodobě působící ve zpravodajských službách, se vyjadřuje, jak se vyjadřuje. Nechci mu brát právo na jeho názor, ale jsem přesvědčen, že skutečný profesionál ví, co má říkat."

A k Langrovi se připojil i premiér Mirek Topolánek. "V současné situaci pokládám některé jeho výroky za zvlášť nebezpečné. Informace, které postupně dostáváme, potvrzují adekvátnost kroků, které vláda udělala," sdělil premiér na otázku iDNES.cz, jak vidí chování tohoto odvolaného ředitele.

Randák pokračuje v ministrově kritice
Ministrovi vadí, že Randák kritizuje nynější protiteroristická opatření v Praze. Navíc v době, kdy jsou zejména v Praze bezpečnostní složky na nohách. - více zde

Co vlastně Randák říká? "Nejzákladnějším problémem je to, že takto plošně pojatá opatření nepovedou k ničemu jinému, než k potenciálnímu oddálení toho útoku. Kdyby opatření byla prováděna v tichosti a byla soustředěna na konkrétní cíl, spíš by se dalo tomu útoku zamezit i do budoucna, protože ta konkrétní skupina, ti konkrétní lidé by byli nějakým způsobem eliminováni," prohlásil Randák v pondělí na Frekvenci 1.

Ve svých kritických vyjádřeních přitom pokračuje, zatím naposledy je zopakoval ve středu večer na stanici ČT 24.

"Dívám se na to očima zpravodajského důstojníka, očima příslušníka tajné služby. A tajná služba má vždycky raději opatření, která nejsou příliš viditelná, která nevzbuzují příliš velkou pozornost. Já sám za sebe bych preferoval jaksi opatření, která by byla zaměřena na to konkrétní místo, na tu konkrétní dobu, kdy mělo k útoku dojít," uvedl.

A Langra určitě nepotěšil ani svým dalším vyjádřením, kdy kritizoval jeho snahu sloučit civilní rozvědku a kontrarozvědku. "Můj osobní názor je, že to k ničemu dobrému nepovede. Nesouhlasím s tím," prohlásil v ČT 24 Randák.

Langer řekne Randákovi, co by mohl dělat
Další krok je nyní na ministru Langrovi - tedy alespoň do doby, kdy bude členem vlády. Právě on totiž rozhodne o další budoucnosti Randáka. Po odvolání mu dal čas na to, aby mu sám Randák oznámil, co by chtěl dělat. Langer ve středu iDNES.cz sdělil, že tento čas uplynul právě dnes. "Zatím se mi neozval," podotkl ministr.

Jméno dnes už bývalého mocného muže civilní rozvědky ovšem hned tak ze slovníku politiků nezmizí. Už v pátek bude mimořádně jednat Poslanecká sněmovna - a jednou z věcí, o nichž se bude mluvit, bude jistě i případ Randák.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video