Mezi tunami plujících odpadků jsou i domy a lodě, které z břehů Japonska odnesla tsunami v březnu 2011. | foto: US Navy

Američané se spletli, žádný toxický ostrov odpadků k nim nepřipluje

  • 78
Byla to jedna z nejčtenějších zpráv globálních médií: Pozor, k pobřeží USA se blíží ostrov odpadků velký jako Texas! Jenže nyní se ukázalo, že to byl pouze planý poplach. Podle amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru nic takového v Tichém oceánu neexistuje.

Ano, po zemětřesení a ničivém tsunami v Japonsku se skutečně do Pacifiku dostalo množství stavební suti, elektrických spotřebičů, trosek lodí a dalšího odpadu. A Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA) skutečně v září vydal mapu, která ukazuje výskyt vyšší koncentrace mořského smetí. Všechno ostatní jsou však už pouze nepodložené fámy.

Neexistuje nic jako "toxická příšera z Japonska", o níž psal britský The Independent nebo americký Fox News, ale i iDNES.cz (více zde). Všechna média včetně iDNES.cz se tudíž musí čtenářům omluvit, což tímto činíme. Příšera je menší, než se původně zdálo.

Ve skutečnosti dokonce není vidět, ani kdybyste nad ní přeletěli letadlem a hledali ji. Koncentrace odpadu ve vyznačené části oceánu je sice opravdu vyšší než jinde, ale stále je rozprostřená na tak rozsáhlém území, že pro západní pobřeží Spojených států nepředstavuje vůbec žádnou hrozbu.

Odpad není nebezpečný

"Tichý oceán je tak obrovská oblast, že je těžké odhadnout, kde se přesně trosky nacházejí a kolik jich v moři ještě zbývá. Některé z nich už na pobřeží USA a Kanady dorazily, další budou připlouvat v průběhu příštích několika let," píše se ve zprávě NOAA. "Mapa pouze ukazuje oblast, kde by jich mohl být více než jinde."

Údajný shluk odpadků se měl podle původních informací nacházet severovýchodně od Havajských ostrovů, měl být větší než Texas a panovaly obavy, že bude toxický. Ani to se však nepotvrdilo. Materiál se totiž na moře dostal mnohem dříve, než unikla radioaktivní voda z jaderné elektrárny ve Fukušimě.

Navzdory tomuto omylu je ovšem pravdou, že trosky ze zničeného Japonska putují napříč Pacifikem až k severoamerickému pobřeží. Potvrzují to reportáže o poničených plavidlech japonských rybářů, které se u břehů Kanady objevily už v zimě roku 2011 (více o cestě odpadu čtěte zde). Anebo také známý příběh o japonském chlapci, jehož fotbalový míč vyplavilo moře až na Aljašce.

Japonské ministerstvo životního prostředí už dříve odhadlo, že se při tsunami dostalo do moře kolem pěti milionů tun odpadků. Podle nich se hlouběji do oceánu dostalo jen něco přes čtvrtinu suti. Zbytek se podle ministerstva potopil na dno oceánu kolem Japonska.

Počítačový model americké NOAA zobrazuje pohyb a pravděpodobný výskyt odpadků, které putují Pacifikem z Japonska. Zvýrazněná oblast vyšší koncentrace nečistot zmátla světová média, která označila území za ostrov.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue