Ostrov na Labi zamořily chemikálie

  • 1
Litoměřice - V půdě na Střeleckém ostrově v Litoměřicích se po povodni vyskytuje desetkrát větší koncentrace polychlorovaných bifenylů, než povolují normy. Ukázaly to rozbory půdy, které si původně nechala udělat litoměřická radnice, aby zjistila, zda nějaká chemikálie neunikla z nedaleké koželužny.

Polychlorované bifenyly jsou nebezpečné tím, že poškozují imunitní a hormonální systém. Zřejmě jsou i karcinogenní. Asi už se nepodaří zjistit, odkud tyto chemikálie "připlavaly".

"Vůbec nemusely pocházet z průmyslového podniku. Stačilo, aby někdo někde skladoval vyjetý olej," tvrdí litoměřický zástupce starosty Antonín Terber.

Existuje jediný možný způsob, jak se těchto látek zbavit. "Necháme si udělat ještě další rozbory, mimo jiné na sousedním Písečném ostrově, abychom zjistili rozsah zamoření. Pak musí přijet stavební stroje, vybagrovat zeminu a odvézt ji na skládku," vysvětluje místostarosta. "Zatím nepovažujeme za nutné ostrov uzavírat před veřejností, ale válet by se tam nikdo neměl, lidé by měli být opatrní," dodává.

Hlavní severočeský inspektor České inspekce životního prostředí z Ústí nad Labem Jiří Balej o zamoření nevěděl. Agentuře ČTK řekl, že inspekce věc prověří.

V devadesátých letech vzbudila rozruch zpráva, že jsou tyto látky stopově přítomné i v potravinách, například v mléce. Jejich výskyt se však v České republice rok od roku snižuje a je na srovnatelné úrovni s vyspělou Evropou.

CO JSOU POLYCHLOROVANÉ BIFENYLY
Patří k nim více různých látek. Odvozují se od bifenylu, což je organická chemická látka – aromatický uhlovodík. V čisté formě jde o pevnou bílou krystalickou látku. Polychromované bifenyly jsou jedovaté, poškozují imunitní systém. Mají široké použití v průmyslu. Konkrétně bifenyl se používá například v barvářství. Nacházejí se v kamenouhelném dehtu či olejích.

Nejlepší videa na Revue