Za nejhorší dny považují oba chlapci měsíc, který strávili ve vyšetřovací vazbě. Ilustrační foto

Za nejhorší dny považují oba chlapci měsíc, který strávili ve vyšetřovací vazbě. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Ostrov jsme nezapálili, tvrdí obvinění studenti

  • 39
Měl to být klidný měsíční pracovní pobyt na Korsice. Místo toho devatenáctiletý Filip Vetter a jeho o dva roky mladší kamarád Jiří Danielis už devět měsíců čekají v cizině na soud. Loni v srpnu je totiž korsická policie obvinila ze žhářství.

Jejich příbuzní tvrdí, že důkazy, které našla policie na místě činu, chlapce z ničeho neusvědčují.

"Nikdo jim neřekl, co udělali"
"Stalo se to loni 19. srpna ve městě Porto-Vecchio na jihu Korsiky. Šli jsme z procházky zpět do hotelu, kde jsme pracovali. Stopovali jsme auta, ale žádné nám nezastavilo. Pak přijeli policisté, a vyptávali se nás, jestli kouříme a jestli u sebe máme zapalovač nebo sirky," popisuje Filip Vetter téměř rok starou událost.

Když Filip řekl, že kouří a oheň u sebe má, naložili je policisté do auta a odvezli k požáru. "Hořelo asi sto metrů od místa, kde nás policisté zastavili. Kolem toho místa jsme chvíli předtím šli," vysvětluje.

Za nejhorší dny považují oba chlapci měsíc, který strávili ve vyšetřovací vazbě. Nikdo jim neřekl, z čeho jsou podezřelí ani co s nimi bude. "Umístili je do špinavých cel, byli bez hygienických potřeb a svých věcí," popisuje matka mladšího z hochů Lenka Danielisová.

Výslechy údajně probíhaly v noci, bez tlumočníků, a Češi podepisovali dokumenty, kterým ani nerozuměli. "Syn je nezletilý a oni ho vyslýchali bez zákonných zástupců a překladatele, pouze za přítomnosti studenta, který uměl francouzsky jen o trochu lépe než Jirka. Tři dny ho vozili k vyšetřování se želízky na rukou jako těžkého zločince," dodává Danielisová.

Po předběžném líčení zavřeli Filipa Vettera do vězení do Ajjaccia a Jiřího Danielise do vězení pro mladistvé v Bastii. "Filip byl v cele s člověkem, který ubodal nějakého Čecha," říká Beáta Vetterová, Filipova sestra.

Po více než měsíci byli oba chlapci propuštěni s tím, že dokud nebude soud, nesmějí z Korsiky odjet. Jiřímu Danielisovi nakonec korsické úřady povolily čekat na soud v Paříži, kde žije jeho sestra. Soud ho čeká v půli června.

Filip Vetter pracuje v hotelu na Korsice a souzen bude v září.

DNA údajně vinu nepotvrdilo
Rodiny říkají, že proti chlapcům nejsou žádné důkazy. "Na místě činu byla nalezena krabička od cigaret a zápalky, od kterých měl požár vzniknout. Vzorky DNA se ale neshodovaly s jejich. Policie proto kluky obvinila místo úmyslného z neúmyslného zapálení," říká Danielisová.

Vyjádření francouzské prokuratury se nepodařilo sehnat. Úředník, který má případ na starosti, nebyl podle svých podřízených poslední dny v práci.

Rodiny si stěžují, že české úřady v celém případu nic nedělají. Ministerstvo zahraničí však tvrdí, že české velvyslanectví ve Francii celý případ sleduje a je v kontaktu s obviněnými i s jejich právníky.

"Pracovníci české ambasády oba mladíky opakovaně navštívili, aby se osobně přesvědčili o jejich stavu a podmínkách vazby," říká Michal Bucháček z tiskového oddělení ministerstva.

To Filip Vetter popírá. "Byli za mnou jednou ve vazbě a sám jsem je o to poprosil. Od té doby mě nekontaktovali," tvrdí.

Podobné zkušenosti mají i rodiče Jiřího Danielise. "Museli jsme si od obhájce nechat poslat výslechy, abychom byli v obraze, co se vlastně stalo. Žádali jsme o propuštění Jirky do Česka. Bylo zamítnuto," říká jeho matka.

Ministerstvo spravedlnosti se o případ prý také zajímá. Chlapci by podle něj mohli odcestovat do Česka, jen pokud by se našly důkazy k případu i zde.

"Trestný čin se stal na Korsice. Nemůžeme do toho vstupovat," řekl mluvčí Petr Dimun.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video