(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Ostrava žádá od EU stovky milionů na podporu Romů

  • 854
O plánu města na zlepšení života Romů v Ostravě jednali v Bruselu primátor Petr Kajnar a další lidé z Ostravy. Z Evropské unie chtějí získat peníze na podporu bydlení, zaměstnanosti, kultury a vzdělání a výchovy dětí.

Nezaměstnaní Romové, kteří žijí v Ostravě a mají problémy s financemi i bydlením, by se mohli dočkat změny k lepšímu. Krajské město, v němž žije odhadem asi šest tisíc Romů, pro ně v příštích deseti letech plánuje výraznou finanční podporu.

Co znamená inkluze

Sociální inkluze je v sociologii vyšší stupeň integrace postižených nebo znevýhodněných jedinců do společnosti a jejích institucí včetně přijetí ze strany ostatních členů skupiny. Vyžaduje změnu postojů na obou stranách, pochopení odlišností, toleranci, ale i silnou vnitřní motivaci vyloučené osoby.

Postarat se o to chce primátor města Petr Kajnar, který ve středu večer odletěl spolu s náměstkem Martinem Štěpánkem a dalšími téměř třiceti lidmi do Bruselu představit projekt nazvaný Sociálně vyloučení - Inkluze Ostrava 2011.

"Jde o největší a velmi ambiciózní projekt města týkající se integrace sociálně vyloučené skupiny do společnosti," řekl před odletem primátor Petr Kajnar s tím, že město připravilo komplexní dlouhodobý program pomoci Romům, na jehož úspěšnou realizaci by potřebovalo nejméně několik set milionů, možná i přes miliardu korun.

Musíme jim nabídnout systematickou podporu, říká primátor

Ostrava se pokusí výjimečně získat přísun peněz přímo z Bruselu. Šanci má. Evropská unie totiž cítí, že soužití s Romy přináší problémy, se kterými si mnohde nevědí rady. Proto hledá zajímavé projekty a Ostrava má co nabídnout.

"Máme dobrou pověst v práci se sociálně vyloučenými lokalitami. Působí tu řada romských asistentů i organizací, které Romům pomáhají. I díky tomu tu dosud neeskaloval romský problém," řekl Kajnar.

Současně však podle něj napětí mezi majoritou a menšinou doutná pod pokličkou. "V sociální práci s Romy jsou mezery. Musíme jim nabídnout systematickou podporu, a to dlouhodobě. Prospěch z toho nakonec budou mít obě strany. Chceme vyřešit problémy soužití, ať nedochází k napětí, růstu kriminality a podobně..." vysvětloval primátor Kajnar.

Cíle projektu? Zvýšit zaměstnanost Romů

Souhlasí s ním i další člen skupiny, která v Bruselu dojednávala finanční podporu, známý romský aktivista z Ostravy, předseda sdružení Vzájemné soužití Kumar Vishwanathan.

V Evropě, především na jihu, vzrůstá podle něj protiromské hnutí. Evropskou komisi to zneklidňuje, proto hledá cesty k řešení. Evropským komisařům se velmi zalíbila myšlenka Vesničky soužití, která už v Ostravě funguje devět let.

"Češi i Romové společně budovali své domovy a žádné velké mezilidské konflikty mezi nimi nejsou. Tři desítky rodin si domky udržují, ale problém je, že mnozí se potýkají s finančními problémy - nemají totiž práci. A další Romové ve městě nemají kde bydlet. Hrozí jim odebrání dětí, stěhují se proto na ubytovny. Denně nás žádá o pomoc asi 30 lidí s takovými problémy, jenže naše možnosti jsou omezené. Chybí nám peníze a existence řady jiných nevládních organizací je kvůli financím ohrožená," vylíčil Kumar Vishwanathan.

Podle něj by komplexní program pomoci financovaný Evropskou unií mohl mnohé změnit. "Příští týden se pojedeme podívat do Španělska, kde se právě díky cílené pomoci podařilo výrazně zvýšit zaměstnanost Romů. Chceme vědět, jak to dokázali," dodal Vishwanathan.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video