V Ostravě žije v takzvaných sociálně vyloučených lokalitách sedm až deset tisíc lidí. Příkladem je i ulice Přednádraží v části Přívoz. (Ilustrační snímek)

V Ostravě žije v takzvaných sociálně vyloučených lokalitách sedm až deset tisíc lidí. Příkladem je i ulice Přednádraží v části Přívoz. (Ilustrační snímek) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Lepší byt? Až pošlete dítě do školy. Ostrava se učila v Madridu

  • 119
Zajistíme vám lepší bydlení, snazší cestu k vyšší kvalifikaci a zaměstnání. Za to ale musíte například slíbit, že budete své děti posílat pravidelně do školy. Takovou dohodu chtějí se sociálně vyloučenými rodinami, mezi něž patří často Romové, navazovat zástupci města Ostrava spolupracujícího s dalšími institucemi.

Jde o ambiciózní projekt s názvem Sociální inkluze, což znamená sociální začleňování, k němuž se zástupci Ostravy inspirovali loni při návštěvě Madridu.

Komu je nový program určen?

Všem takzvaně sociálně vyloučeným, tedy zdravotně postiženým, příslušníkům etnických a kulturních menšin, uprchlíkům, propuštěným vězňům či mladistvým delikventům.

"Chceme předejít eskalaci problémů v soužití mezi sociálně vyloučenými skupinami obyvatel a většinovou společností. Proto jsme zahájili dlouhodobou koncepční práci, do níž je začleněno široké spektrum organizací a institucí," řekl primátor Petr Kajnar. Jedním z prvních partnerů se stala společnost RPG byty.

Letos se do programu zapojí prvních deset rodin

K prvním deseti rodinám, které chce město ve spolupráci s organizacemi ze sociálního sektoru do programu zapojit letos, se v následujících letech připojí další.

"Rádi bychom, kdyby se do roku 2020 podařilo do většinové společnosti začlenit přes padesát procent z lidí, kteří dnes v Ostravě žijí v sociálně vyloučených lokalitách (celkem v těchto oblastech žije mezi sedmi a deseti tisíci lidmi – pozn. red.)," uvedl náměstek primátora Martin Štěpánek.

Zatímco Ostrava v nejbližších letech počítá s projektem postupného začleňování sociálně vyloučených osob do společnosti, v dalších městech Moravskoslezského kraje k podobně rozsáhlému projektu zatím nesáhli.

Zlepšení situace potrvá roky

Třeba zástupci Havířova, kde k nejrizikovějším sociálně vyloučeným místům patří hlavně části Prostřední Suchá a Šumbark, zmínili, že řešení a předcházení problémovým situacím se věnují dlouhodobě a přijali kvůli tomu už řadu opatření. "Lidem zde slouží poradenské centrum Khamoro, občanská poradna, jsou zde nově zřízené služebny městské policie, fungují tady občanské komise," popsala mluvčí Havířova Eva Wojnarová.

"Vidíme, že i lidé sami se podílejí třeba na zlepšení okolí svého bydliště. Chtějí, aby nebylo jen zničené a zdevastované. Nepostradatelnou je i práce romských asistentů, kteří spolupracují s městskou i státní policií," dodala mluvčí.

Zlepšit situaci mezi majoritou a minoritou si vyžádá roky. Odborníci se shodují, že kromě pomoci nevládních organizací a dalších úřadů musí potíž chtít řešit i sami sociálně vyloučení.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video