V ubytovnách žijí rodiny chudých i mnoho let. Ilustrační snímek

V ubytovnách žijí rodiny chudých i mnoho let. Ilustrační snímek | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Ostrava se plní ubytovnami pro chudé, majitelé inkasují stále více

  • 237
Lidí žijících v ubytovnách prudce přibývá. Majitelé zařízení tak slušně bohatnou, jen loni šlo na tyto účely do Ostravy 172 milionů korun ze sociálních dávek. Dvakrát více než o rok dřív. A už tak vážný problém zatím nemá žádné řešení.

Skromný pokojík o pár metrech čtverečních, kuchyň a sociální zařízení na chodbě, společné často pro celé patro. V podobných podmínkách v Ostravě bydlí i šestičlenné rodiny. Čím víc lidí, tím lépe pro majitele ubytovny, za jednu místnost od státu vyinkasuje třeba patnáct tisíc. A podobných rodin je v Ostravě stále víc.

Ubytovny na vlastní oči

"Podle našich terénních zjištění v Ostravě bydlí v ubytovnách 18 tisíc lidí," říká Kumar Vishwanathan ze sdružení Vzájemné soužití. Že číslo rozhodně není nadhodnocené, potvrzují další neziskové organizace i úředníci ostravského magistrátu. "Komerční ubytovny jsou obrovským problémem Ostravy, stále jich přibývá," upozornila již dříve šéfka sociálního odboru magistrátu Jaroslava Rovňáková.

Nemůžeme zasáhnout, říkají politici

Podle Vishwanathana na ubytovnách končí zbytečně moc lidí. Žijí v nevyhovujících podmínkách. "Nedávno jsme řešili problém rodiny, které soud odebral tři děti, mimo jiné byly také důvodem neodpovídající bytové podmínky. Je to nehospodárné. Stát za dospělého platí ubytovně čtyři tisíce, za dítě dva a půl. Dítě v ústavu stojí ročně 300 tisíc. Dát chudým šanci a věnovat se jim vyjde levněji."

Do kapsy majitelům ubytoven plynou rekordní peníze. A zisky se stále navyšují. "Kontaktní pracoviště Ostrava v roce 2011 vyplatilo na doplatku na bydlení zhruba 87 milionů korun. V roce 2012 šlo asi o 172 milionů," uvedla mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Štěpánka Filipová.

Majitelé ubytoven odmítají dané téma komentovat.

Podle vedení města stojí za nárůstem špatná legislativa. "Žádné páky, jak dostat lidi z ubytoven, nemáme. Dokud se bude vyplácet doplatek na bydlení, neexistuje síla, která je dostane ven. Nemůžeme zasáhnout, je to státem podporované podnikání," komentoval náměstek primátora Martin Štěpánek.

Nahlédnutí do ubytoven

Sociální pracovníci ale odmítají, že by kvůli životu v ubytovnách lidé přicházeli o děti. "Ústavní výchova může být nařízena pouze z důvodu vážného ohrožení výchovy a vývoje," říká Dagmar Bradová z centrálního ostravského obvodu.

Z kolotoče dluhů se málokdo vymaní

Mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská říká, že lidé z ubytoven těžko získávají jiné ubytování. "Problémem je třeba správní poplatek potřebný k vyřízení přidělení bytu či složení kauce. Osoby na ubytovnách nemají peníze, tudíž nemohou nabídky bydlení využít. Stát neumožňuje tyto mimořádné náklady uhradit," uvedla Vojkovská.

Chudých přitom obecně v Ostravě přibývá a jejich kroky po ztrátě bydlení vedou právě do ubytoven. "Problémem je zadlužení. Když třeba člověk začne dlužit za energie a nemá práci, nemá možnost dluh splácet a dostává se do velkého kolotoče," uvedl ředitel ostravské Charity Martin Pražák. Dodal, že i Charita má poslední rok a půl naprosto plný azylový dům, který poskytuje dlouhodobé ubytování. "Lidé tam často míří z ubytoven."

Ministerstvo další zpřísnění systému nezvažuje. "Od loňska jsou dány maximální hranice uznatelných nákladů na bydlení. Tím ke zpřísnění došlo," sdělila Filipová. I tak ale majitel ubytovny v Ostravě za šestičlennou rodinu dostane až patnáct tisíc korun.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video