Ostravský superpočítač by měl překonat i jeden z nejvýkonnějších počítačů v Česku NEC SX-9, který slouží v Českém hydrometeorologickém ústavu k numerickým předpovědím počasí.

Ostravský superpočítač by měl překonat i jeden z nejvýkonnějších počítačů v Česku NEC SX-9, který slouží v Českém hydrometeorologickém ústavu k numerickým předpovědím počasí. | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Ostrava chce superpočítač za miliardu, předpoví záplavy i kolony

  • 65
Předpoví, kam až při povodni dosáhne voda, zda budou záplavové vlny, jaký je dlouhodobý výhled počasí nebo jestli dálnici ucpou kolony. Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava s dalšími partnery usiluje o unikátní superpočítač. Pokud se jí ho podaří získat, pomůže vědcům z celé republiky.

"Bude nejvýkonnější v České republice i v celé střední Evropě. Zatím největší superpočítač je ve Varšavě, ale i ten trumfneme, další srovnatelné jsou možná v Rusku a určitě v Německu. Ten náš by měl v každém případě patřit mezi sto nejvýkonnějších na světě," netají ambice ostravských počítačových odborníků Ivo Vondrák, rektor VŠB-TU a předseda výkonné rady sdružení IT Cluster.

Nyní se však musí lidé z univerzit Moravskoslezského kraje a Ústavu geoniky Akademie věd, kteří společně usilují o vybudování centra excelence s názvem IT4Innovations, obrnit trpělivostí.

Superpočítač už sice má podporu státu a mezinárodní komise, ale ještě chybí poslední verdikt Bruselu.

Ten potřebují ostravští odborníci k tomu, aby na vybudování centra získali peníze z Evropské unie. Původní rozpočet totiž počítal s částkou 2,3 miliardy korun, z toho samotný superpočítač by měl stát kolem jedné miliardy. V posledních týdnech ale rozpočet splaskl o půl miliardy.

"Vzhledem k plánovaným úsporám ve všech resortech včetně školství jsme museli škrtat i my. Dopadlo to tak, že Ostravská univerzita a Slezská univerzita se vzdaly stavebních investic. Chtěly vybudovat vlastní prostory, do kterých umístí své lidi, ale většina peněz musí směřovat do nákupu superpočítače a vybudování speciální budovy pro něj," líčí Ivo Vondrák.

O počítači se definitivně rozhodne v lednu

O tom, zda Ostrava skutečně získá superpočítač, na kterém by mohlo pracovat až 200 vědců, pedagogů i studentů, bude jasno na přelomu roku. Zdejší odborníci právě dokončují podklady pro Brusel.

"Přes léto zpracujeme studii proveditelnosti, v níž musíme doložit udržitelnost projektu v letech 2015 až 2020 bez podpory Evropské unie. V září je pak nutné podklady odevzdat do Bruselu, kde Evropská komise během podzimu posoudí celý náš projekt a rozhodne o přidělení dotací. Definitivní verdikt padne asi v lednu," odhaduje Vondrák, který si nepřipouští nic jiného než souhlas.

ostravský superpočítač

Pokud EU projekt výzkumného centra IT4Innovations podpoří, získá Ostrava superpočítač, který bude ve speciálně vystavěné budově zabírat plochu asi 450 metrů čtverečních a zvládne více než 50 bilionů operací za sekundu. Celý projekt má stát téměř 2 miliardy korun, z toho samotný počítač asi 1 miliardu.

Počítá s tím, že hned poté začne v Ostravě-Porubě vyrůstat speciální budova pro superpočítač a o rok později už by tam mohla fungovat jeho první část.

Celý superpočítač má být být hotový v roce 2015. Zařadí se do evropské sítě superpočítačových center, která počítají, modelují a řídí celou řadu úloh z oblasti zajištění bezpečnosti a zdraví obyvatelstva, řeší úkoly pro průmysl a pomáhají i s vývojem nových léčiv.

"Ačkoli samotný počítač si koupíme, zdejší chytré mozky budou vyvíjet speciální počítačové programy, které umožní například simulovat vývoj povodní a určovat oblasti aktuálně ohrožené záplavovými vlnami," říká Vondrák s tím, že zájemců o využití superpočítače přibývá.

Například klimatologové už projevili zájem o ukládání a zpracování dat, z nichž se dá namodelovat dlouhodobý vývoj klimatických změn.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video