Loňskou návštěvu Obamy v Praze hlídala policie na ruzyňském letišti i s obrněným transportérem. Ilustrační foto

Loňskou návštěvu Obamy v Praze hlídala policie na ruzyňském letišti i s obrněným transportérem. Ilustrační foto | foto: Reuters

Ostraha vládců světa v Praze bobtná, tisíc policistů už nestačí

  • 118
Se stále konkrétnějším programem schůzky prezidentů Obamy a Medveděva v Praze bobtnají bezpečnostní plány. Policie už počítá, že v den podpisu smlouvy START nasadí v metropoli alespoň 1 500 policistů. Manévry zřejmě nebudou největší akcí za poslední desetiletí, výjimečné ale budou rychlostí organizace.

Policie bude muset zřejmě už ve středu 7. dubna zajistit večerní přílet ruského prezidenta Dmitrije Medveděva a jeho cestu z ruzyňského letiště do centra Prahy. (více o ruské delegaci čtěte zde)

Americký prezident Barack Obama bude určitě v Praze ve čtvrtek a zvažuje se, že by v Česku strávil noc. Není jasné, jestli ze středy, nebo na pátek. Už tyto informace ale nabouraly první policejní plány, které mluvily o nasazení tisícovky policistů.

"Denně bude zajišťovat bezpečnost zahraničních delegací v průměru přes tisíc pražských policistů. Nejmasivnější nasazení je plánováno na čtvrtek, kdy bude v ulicích metropole vykonávat službu více než 1 500 policistů," řekl iDNES.cz zástupce ředitele pražské policie Martin Vondrášek.

Pražské kolegy posílí také 160 policistů z Ústeckého a Plzeňského kraje. "Další posily jsou připraveny ve Středočeském kraji v případě potřeby vyvolané změnou programu," dodal Vondrášek.

Podle něj zatím kvůli neustálenému programu nelze přesněji vyčíslit náklady. Budou se ale pohybovat v řádech milionů.

Největší manévry? Spíš nezvykle narychlo

Vondrášek také prohlásil, že celé opatření je z hlediska rozsahu, trvání i bezpečnostních rizik pro pražskou policii mimořádné. Kromě Obamy a Medveděva tu totiž bude i další desítka evropských státníků.

"Podobný svou mimořádností byl summit NATO, loňská návštěva prezidenta Obamy nebo návštěva papeže," srovnává mluvčí prezidenta Radim Ochvat. Právě na Hradu leží největší práce na zdárné organizaci akce.

O největší manévry co do počtu nasazených policistů ale zřejmě nepůjde. Možná spíš o nejintenzivnější. "Problém" je totiž v rychlosti, jakou je potřeba letošní akci zorganizovat, a v koncentraci pomazaných hlav.

Srovnání nabízí hned loňská Obamova první návštěva v Praze, na niž se už předem počítalo s více než 2 500 nasazenými policisty. Hlava USA tu přitom nestrávila ani celých 24 hodin. Velký rozdíl byl ale v tom, že stovky lidí hlídaly prezidentovu veřejnou řeč na Hradčanském náměstí.

"Nejkratší čas na přípravu návštěvy byl v případě prezidenta Bushe v červnu 2007, kdy přijel kvůli radaru. Ta se připravovala asi tři týdny. Většinou se podobné akce připravují kolem měsíce. Třeba návštěva papeže se ale chystala půl roku," vzpomínal loni v prosinci tehdejší šéf policejní ochranné služby Lubomír Kvíčala.

Už tehdy se poprvé spekulovalo, že narychlo přijedou Obama s Medveděvem. Kvíčala v tom problém neviděl. "Když byl v Praze Obama, tak tu bylo i dalších 35 představitelů států a vlád evropských zemí," vypočítal.

Teď bude rozdíl v tom, že "obzvlášť pomazané" hlavy budou dvě, ostatních prezidentů ale méně.

Opatření při summitu NATO 2002 stála přes půl miliardy

Zatím to nevypadá ani na nejdražší bezpečnostní akci v Praze za poslední dekádu. Ta odstartovala v září 2000 vrcholnou schůzkou Světové banky a Mezinárodního měnového fondu v pražském kongresovém centru. Několikadenní akci provázely navíc násilné protesty anarchistů ze všech koutů Evropy v ulicích.

A tisíce policistů čekaly na střety s demonstranty také v listopadu 2002, kdy v Praze zasedal summit NATO za účasti amerického prezidenta George Bushe. Tehdejší ministr vnitra Stanislav Gross a policejní prezident Jiří Kolář pak čelili výtkám, že opatření za 620 milionů předimenzovali.

Potyček se přitom odehrálo jen pár a v porování s MMF to byl slabý odvar. Policie byla tehdy v jednoznačné přesile nad pokojnými demonstranty. Nutno ovšem připomenout, že svět se ještě chvěl strachem rok po teroristických útocích na USA.

MÁLO ČASU NA PŘÍPRAVU? ZPRAVODAJCI TO ZVLÁDNOU, ŘÍKÁ GENERÁL ŠÁNDOR

Generál v záloze Andor ŠándorDo jaké míry je pro zpravodajské služby problém, že od oznámení o úmyslu podepsat odzbrojovací smlouvu v Praze do ceremoniálu je poměrně málo času?
Nevidím v tom až takový problém. Obama a Medveděv nejspíš pojedou po stejné trase, z letiště po Evropské třídě - tu cestu už má třeba americká tajná služba zmapovanou z minulé Obamovy návštěvy. Nejkomplikovanější bývá, když mají politici veřejný program, jak to bylo třeba při návštěvě papeže.

Jakého druhu může být potenciální hrozba pro prezidenty v Praze?
Naplánovat útok proti někomu jako je Obama nebo Medveděv není žádná legrace. Tím spíš, když program zůstává dlouho neveřejný. Spíš než organizovaný útok by byl pravděpodobnější čin nějakého pomatence.

Jak si tajné služby při podobných návštěvách dělí kompetence? Kdo bude co dělat?
Na americkém a ruském štábu bude zřejmě utajení spojení, rušení a podobně. Také záležitosti včetně případné evakuace, kdyby došlo k nějaké bezpečnostní hrozbě, i za použití vrtulníků.
Určitě bude existovat cesta vyhodnocená jako nejbezpečnější, k ní budou plánované únikové trasy. Jejich obsazení předem bude záležet na počtu lidí, kteří na tu akci mohou být vyčleněni.

Jak se do toho zapojí Česko?
Naše ochranná služba je poměrně dobrá, má už něco za sebou. Státníci budou mít českého bodyguarda. To nicméně neznamená, že by tu dopředu nevedli konzultace špičky ochranných služeb z Ruska a USA.

Hlavní díl odpovědnosti vždy nese hostitelská strana. Má podle zákona největší pravomoci, které na našem území nemá ani americká, ani ruská ochranka. Je to samozřejmě o komunikaci, neumím si představit, že by se třeba Češi, Američané a Rusové střetli ohledně výběru trasy. Všechny strany mají zájem, aby to dopadlo dobře.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video