Koncem září zmizelo ve městě Iguala 43 studentů po protestech, které podle...

Koncem září zmizelo ve městě Iguala 43 studentů po protestech, které podle všeho nebyly po chuti šéfovi tamní radnice a jeho ženě (21. ledna 2015). | foto: Reuters

Ostatky zmizelých Mexičanů nešlo identifikovat, jsou důkladně spálené

  • 1
Ostatky, o nichž se vyšetřovatelé domnívají, že patří zmizelým mexickým studentům, nemohly být identifikovány. Oznámilo to mexické vrchní státní zastupitelství s odvoláním na rakouské experty, kteří je v posledních týdnech zkoumali. Gangsteři těla důkladně spálili.

Forenzní specialisté z rakouského Innsbrucku zkoumali na žádost mexických úřadů vzorky ostatků, které byly nalezeny loni na podzim v masovém hrobě na skládce na jihozápadě Mexika. Vyšetřovatelé se domnívají, že patří 43 studentům z města Iguala, kteří zmizeli koncem září po protestech, které podle všeho nebyly po chuti šéfovi tamní radnice a jeho ženě. Zabít je měli členové gangu Guerreros Unidos ve spolupráci se zkorumpovanými policisty. 

Začátkem prosince se odborníkům v jednom případě skutečně podařilo dokázat, že objevené ostatky patří pohřešovanému mladíkovi. Další vzorky však nebylo možné identifikovat, informovalo v úterý mexické vrchní státní zastupitelství. Byly pro použitou metodu příliš poškozené.

Již počátkem listopadu prokuratura oznámila, že ostatky byly velmi důkladně spálené. Poté, co gangsteři studenty postříleli, těla zapálili společně s pneumatikami. „Oheň hořel od půlnoci do dvou hodin odpoledne dalšího dne. Zločinci se další tři hodiny nemohli těl dotknout kvůli žáru,“ vysvětloval tehdy generální prokurátor Jesús Murillo. Tři zadržení členové gangu se k tomu přiznali (podrobnosti najdete zde).

Mexické vrchní státní zastupitelství nicméně informovalo, že se rakouští experti nyní pokusí k identifikaci použít jinou metodu, která by snad mohla přinést výsledky. Špatnou zprávou pro příbuzné pohřešovaných studentů ovšem je, že by identifikace tímto způsobem trvala nejméně další tři měsíce, uvedla španělská mutace BBC.

Rodiny zmizelých studentů si dlouhodobě stěžují, že je policie o průběhu vyšetřování dostatečně neinformuje. Na protest proti její práci již mnohokrát vyšly do ulic s početným davem za zády. 

Policie už zadržela ty, kteří si údajně vraždy objednali

Počátkem listopadu se však příbuzným dostalo jisté satisfakce, když policie dopadla ty, kteří si vraždy studentů údajně objednali - starostu města Iguala a jeho manželku (více čtěte zde).

Starosta José Luis Abarca se svou chotí Marií de los Angeles Pinedou údajně nařídili místní, na podsvětí napojené policii, aby po protestech na podporu venkovských učitelů nepohodlné studenty odvlekla a předala členům obávaného gangu Guerreros Unidos, kteří je zavraždili. Tři dny po osudných událostech Abarca i se svou ženou zmizel z města. Skrývat se jim dařilo asi měsíc, než je dopadla policie.

Podle vyšetřovatelů vydala náčelníkovi městské policie rozkaz k likvidaci demonstrujících studentů přímo starostova manželka, aby ji nerušili při projevu o péči o rodiny. Mexická média informovala o tom, že jejím bratrem je místní narkobaron napojený na kartel Beltrán-Leyva.

Záběry z 8.11.2014 ukazují místo nálezu těl

8. listopadu 2014


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video