Exhumace ostatků z hrobu na Ďáblickém hřbitově v Praze, ve kterém byl údajně...

Exhumace ostatků z hrobu na Ďáblickém hřbitově v Praze, ve kterém byl údajně pohřben kněz Josef Toufar (7. listopadu 2014) | foto: Michal Sváček, MAFRA

Ostatky z hromadného hrobu skutečně patří Toufarovi, prokázal výzkum

  • 45
Výzkum tělesných ostatků vyzdvižených loni z hromadného hrobu na pražském hřbitově v Ďáblicích prokázal, že patří umučenému knězi Josefu Toufarovi. Pohřeb proběhne 12. července v Číhošti na Havlíčkobrodsku, kde farář působil před zatčením. Urnu s ostatky dostane několik dní před obřadem Toufarova rodina.

O závěrech výzkumu MF DNES informoval soudní znalec z oboru forenzní genetiky Tomáš Pexa.

Kostra, kterou odborníci zkoumali, byla vyzvednuta z hromadného hrobu na pražském hřbitově v Ďáblicích (více čtěte zde). Už první její zkoumání a nálezy zdravotnického materiálu v oblasti pánve nasvědčovaly tomu, že na těle byl před smrtí proveden chirurgický zákrok v oblasti břicha. To naznačovalo shodu s dostupnými informacemi o posledních hodinách pátera Toufara.

Farář Josef Toufar

Brněnští genetici k získání DNA zvolili v principu stejný postup, jaký používají policejní laboratoře po celém světě, když se kriminalisté snaží identifikovat neznámé tělo či sbírají biologické stopy na místě činu. Vzorky pak porovnávají takzvanou příbuzenskou analýzou. V tomto případě porovnávali DNA Toufarovy praneteře a prasynovce.

“Měli jsme k dispozici jednu ze stehenních kostí. Vyřízli jsme z ní bloček, který jsme povrchově očistili a rozdrtili na prach. A z buněk, které jsou v kostní hmotě jsme izolovali DNA,“ uvedl Pexa.

Kněz byl pohřben pod falešným jménem J. Zouhar

StB obvinila Toufara v roce 1950 z takzvaného číhošťského zázraku. Chtěla ho přinutit k doznání, že v kostele zinscenoval zázračný pohyb kříže na oltáři. Toufar zemřel ve vězení 25. února téhož roku ve věku 47 let na následky krutého zacházení. Pohřben byl do hromadného hrobu pod falešným jménem J. Zouhar. Církev připravuje proces Toufarova blahořečení, který zřejmě potrvá několik let.

Podle kardinála Dominika Duky je číhošťský farář mučednickou ikonou násilné kolektivizace zemědělství v 50. letech 20. století. Toufarova rodina usilovala o exhumaci od roku 1954, až nyní bude moci splnit Toufarovo přání, aby byl pohřben v Číhošti.

Sdružení bývalých politických vězňů (SBPV) po vyzvednutí ostatků požadovalo, aby byly vyzvednuty ostatky všech politických vězňů minulého režimu, nikoliv pouze Toufara (více o požadavku čtěte zde). Ujmout by se tohoto úkolu měl podle něj stát. V hromadném hrobě na ďáblickém hřbitově je podle odhadu sdružení minimálně 2 800 obětí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video