C-17 Globemaster III

C-17 Globemaster III | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Ostatky obětí převáží do Polska NATO. Aliance zajistí i ochranu během pohřbu

  • 2
Když před časem několik států NATO včetně Polska společně pořídilo flotilu transportních letounů C-17 Globemaster, mělo to být pro strategické zásobování vojáků hlavně v Afghánistánu. Teď Aliance těmito letouny pomáhá přepravovat ostatky obětí tragické havárie polského vládního speciálu u Smolenska zpět do vlasti.

Polsko jako jeden z provozovatelů strategické přepravy Aliance si pro přivezení ostatků obětí havárie, při které minulý týden u Smolenska zahynul polský prezident a prakticky celé velení armády, vypůjčilo od NATO obří transportní letoun C-17 Globemaster.

Transportní letouny CASA, které polské vzdušné síly mají, jsou podle úřadů a ministerstva obrany přiliš malé a pro převoz rakví nedůstojné.

Aliance na "smutnou operaci" letoun ochotně půjčila, protože se Polsko spolu s dalšími jedenácti zeměmi finančně i personálně na provozu letadel podílí. Na domovské základně tří globemasterů poblíž maďarského města Pápa slouží šestice polských vojáků včetně dvou pilotů.

Polsko má podle svého příspěvku nárok na 26 letových hodin těchto strojů pro své potřeby, především pro zásobování vojáků v zahraničních misích. Později se limit zvedne až na 150 hodin ročně.

strategická přeprava NATO

Na projektu se podílí deset členských států NATO - Bulharsko, Estonsko, Maďarsko, Litva, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Rumunsko, Slovinsko, Spojené státy a dvě země z aliančního programu Partnerství pro mír - Finsko a Švédsko. Do programu mohou v budoucnu přistoupit i další země poté, co s jejich přijetím budou souhlasit dosavadní členové. Země společně nakoupily a provozují tři letouny C-17 Globemaster. Každá z účastnických zemí v programu získala za svůj příspěvek určitý počet letových hodin. Původně mezi státy, které nákup letounů iniciovaly, patřila i Česká republika. Později však z programu vycouvala.

Kromě přepravy ostatků z Ruska se bude NATO podílet i na zajištění ochrany vzdušného prostoru nad Polskem během sobotní smuteční tryzny ve Varšavě a nedělního pohřbu prezidentského páru v Krakově.

Oblohu nad Polskem budou hlídat speciální letouny včasné výstrahy AWACS, které budou spolupracovat s polskou pohotovostní letkou stíhaček F-16. Podporu pak budou zajišťovat ještě stíhačky MiG-29 a mobilní pozemní sledovací systémy.

Na zemi budou obě města podle informací deníku Gazeta Wyborcza střežit tisíce policistů, agentů a vojáků včetně speciálních jednotek a vojenské rozvědky. "O podrobnostech operace nemůžeme mluvit," citoval polský deník Wieslawa Grzegorzewského z ministerstva obrany.

Na nedělní pohřeb přiletí i americký prezident Barack Obama. Polské úřady ale nechtějí vzdušný prostor nad oblastí zcela uzavřít, udělají to pouze během přistávání a startů letadel s delegacemi.

Letouny AWACS

Letoun včasné výstrahy AWACSJsou upravená dopravní letadla Boeing 707 vybavená radary a rádiovými stanicemi, které umožňují sledovat cíle ve vzduchu a navádět na ně prostředky protivzdušné obrany, řídit letecké souboje i odposlouchávat nepřátelské spoje. Vyznačují se kruhovou radarovou anténou na hřbetě. V disku je radarový systém, který umožňuje obsáhnout prostor od zemského povrchu po stratosféru. Radar má dosah přes 300 kilometrů pro nízko letící cíle a ještě větší pro objekty ve větších výškách. Radar může detekovat a identifikovat jakýkoli přátelský nebo nepřátelský letoun. Informace předává letadlům i pozemním střediskům. Domovskou a hlavní základnou flotily 17 letounů Boeing E-3A je německý Geilenkirchen.

, natoaktual.cz

Video