Osobnosti: NATO hledá tvář

Analytici tvrdí, že NATO musí po skončení studené války najít rychle novou tvář. Jak může za několik let vypadat aliance a jakou roli pak může hrát, uvažují v anketě osobnosti české bezpečnostní scény.

Karel Kovanda, český velvyslanec při NATO v Bruselu, člen České euroatlantické rady
"Budoucnost je neodhadnutelně dlouhá. Před pěti lety by nikdo nesnil o tom, že NATO bude v Afghánistánu a plánuje misi v Iráku.

Nikdo taky netušil, že zmizí dvojčata v New Yorku. Budoucnost je nepředvídatelná. betonovým základem však zůstává, že NATO je pilířem obrany České republiky. V budoucnu vidím daleko větší provázanost aliance s Evropskou unií. Aliance se bude také daleko více angažovat v oblasti širšího středního Východu."

Miroslav Kostelka, ministr obrany České republiky
"Z bezpečnostního hlediska naprosto klíčovou. V dnešním světě násilí a konfliktů je to největší a nejstabilnější demokratická síla."

Vladimír Nálevka, historik, profesor University Karlovy v Praze, člen České euroatlantické rady
"Členství v NATO by nás všechny mělo měnit, ale nemění kvůli jistým historickým kořenům averze vůči státu jako instituci."

Pavel Štefka, náčelník generálního štábu Armády České republiky
"Aliance se po transformaci změní. Změní pohled na řešení problémů a krizí. Příkladem jsou nové síly rychlé reakce, schopné zasáhnout kdekoliv. Armády všech členských prošly nebo prochází reformou.

Mnoho zemí včetně nových členů NATO se na nás dívá a má zájem o naše zkušenosti s reformou. Třeba nově vznikající velitelství společných sil v Olomouci. I tradiční zastánci rozdělení na vzdušné a pozemní síly sledují, jestli se nám takové spojení povede. Nikdo dnes totiž nemá tolik peněz, aby udržoval několik obřích velitelství."

natoaktual.cz - Informační a zpravodajský portál o NATO


Video