OSN zmírnila sankce proti Iráku

Rada bezpečnosti OSN zmírnila sankce proti Iráku. Patnáct členů rady usnadnilo dovoz zboží s výlučně civilním využitím, jako jsou například šicí stroje a jízdní kola. Komise OSN má teď třicet dnů na posouzení dovozu zboží, které by mohlo být využito i vojáky. Toto opatření se týká asi 300 položek, jako jsou nákladní vozy nebo telekomunikační zařízení. Dosavadní sankce povolovaly Iráku dovážet jen potraviny a léky.

Rada bezpečnosti také prodloužila do 25. listopadu program "ropa za potraviny", podle něhož může Irák vyvážet omezené množství ropy a nakupovat za ni pod dohledem OSN potraviny, léky a další životní potřeby. Toto zmírnění sankcí, které OSN na Irák uvalila po invazi do Kuvajtu v roce 1990, platí od prosince 1996.

Zmírnění sankcí má podle pozorovatelů pomoci iráckému obyvatelstvu, které jimi nejvíce trpělo, a současně soustředit pozornost na vývoz citlivé techniky. Irák je podezírán ze snahy o posílení výzbroje a získání techniky k vývoji a výrobě zbraní hromadného ničení.

Spojené státy, které byly spíše zastánci přitvrzení sankcí, zablokovaly Iráku dovoz dalšího zboží za pět miliard dolarů. Washington také dává neoficiálně najevo, že jeho cílem je svržení režimu iráckého prezidenta Saddáma Husajna.

Rezoluce je výsledkem několikaměsíčních jednání mezi Spojenými státy a Ruskem, které si přeje pozastavení hospodářských sankcí. Na jednací program RB OSN se dostala před týdnem, kdy Washington a Moskva získaly podporu dalších tří jejích stálých členů s právem veta - Číny, Francie a Británie.

Sankce OSN proti Iráku

22. března 1991 - Výbor RB OSN pro sankce zmírnil omezení v oblasti dodávek potravin do Iráku.
3. dubna 1991 - Rada bezpečnosti OSN zakázala Iráku vlastnit zbraně hromadného ničení - sankce mohou být odvolány, až se OSN přesvědčí, že Irák tyto zbraně nevlastní. Ustavena Komise OSN pro dohled nad plněním podmínek příměří s Irákem. Irák tyto podmínky přijal 26. listopadu 1993.
13. října 1994 - Irák přijal ruský mírový návrh na konečné zrušení sankcí. Kuvajt, USA a Velká Británie ruskou iniciativu odmítly.
26. března 1995 - Irák odmítl nový americko-britský plán na zmírnění sankcí OSN tím, že bude Bagdádu povoleno prodat ropu v ceně dvou miliard dolarů a využít získaných prostředků pro humanitární potřeby.
14. dubna 1995 - OSN umožnila Iráku během 180 dní prodat ropu v hodnotě dvou miliard dolarů a nakoupit za to léky a potraviny. Irák to odmítl a dohodu známou pod názvem "ropa za potraviny" podepsal až 20. května 1996. Prodej ropy zahájen 9. prosince 1996.
23. října 1997 - RB OSN pohrozila kdykoli zavést nové sankce proti Iráku, nebude-li plně spolupracovat s komisí pro dohled nad plněním podmínek příměří s Irákem. Krize kolem komise skončila 20. listopadu dohodou vyjednanou Ruskem. Irák souhlasil s obnovením činnosti komise.
12. listopadu 1997 - RB OSN zpřísnila sankce proti Iráku (zejména zakazuje iráckým představitelům cestovat do zahraničí). Irák to odmítl.
6. června 1998 - Irácká vláda oznámila, že nebude přijímána žádná humanitární pomoc od dárců, a vyzvala ke zrušení sankcí.
9. září 1998 - RB OSN zrušila pravidelné přezkoumávání sankcí proti Iráku v odvetu za jeho rozhodnutí z 5. srpna o přerušení spolupráce se zbrojními inspektory.
21. listopadu 1999 - Irák odmítl britsko-nizozemský návrh RB OSN na zmírnění sankcí výměnou za to, že přijme nový program inspekcí zbrojení. 23. listopadu zastavil Irák veškerý export ropy. 27. listopadu Irák souhlasil s půlročním prodloužením programu "ropa za potraviny".
30. prosince 1999 - RB OSN prodloužila program "ropa za potraviny" o šest měsíců.
17. prosince 1999 - RB OSN zrušila strop pro vývoz irácké ropy a zmírnila sankce ohledně dovozu základních potravin do země výměnou za spolupráci Iráku s novou odzbrojovací agenturou OSN. Irák to odmítl.
3. července 2001 - RB OSN prodloužila Iráku o pět měsíců program "ropa za potraviny" poté, co Rusko přimělo Spojené státy a Británii ke stažení jejich plánu na změnu režimu sankcí.

14. května 2002 - RB OSN zmírnila sankce proti Iráku. Do 25. listopadu prodloužila program "ropa za potraviny".

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video