Haitské Port-au-Prince ovládla epidemie cholery (23. prosince 2010)

Haitské Port-au-Prince ovládla epidemie cholery (23. prosince 2010) | foto: AP

OSN čelí žalobě kvůli epidemii cholery, na Haiti ji zavlekli mírotvorci

  • 40
Když v lednu 2010 zasáhlo Haiti ničivé zemětřesení, spolu s následnou humanitární pomocí se v tristních hygienických podmínkách začal šířit přízrak, který si dosud vzal přes osm tisíc životů. Epidemii cholery podle všeho na chudý ostrovní stát zavlekli mírotvorci z OSN. Nyní kvůli tomu Spojené národy čelí žalobě.

Nad Organizací spojených národů se vznáší bezprecedentní hrozba mnohamiliardové kompenzace pozůstalým obětí a nakaženým epidemií cholery, která Haiti zasáhla jen několik měsíců po ničivém zemětřesní. U newyorského soudu byla ve středu oficiálně vznesena žaloba jménem pozůstalých více než osmi tisíc obětí a dalších 650 tisíc lidí, kteří se nebezpečným onemocněním nakazili.

Vina je podle právníků z Institutu pro právo a demokracii právě na straně OSN. Tým epidemiologů a lékařů totiž ve svém šetření dospěl k závěru, že epidemii cholery v roce 2010 na ostrovní stát opravdu zavlekli nepálští pracovníci humanitární mise Spojených národů, kteří pomáhali s odklízením následků zemětřesení. 

Podle Ira Kurzbana, právníka, který žalobu u soudu podal, Haiti před rokem 2010 neevidovalo jediný případ nákazy cholery nejméně 150 let. Nicméně pouhých pět dnů po příjezdu mírotvorců z Nepálu si toto onemocnění vyžádalo první oběť. Byl jím osmadvacetiletý muž, který žil po proudu řeky, jež protékala táborem pracovníků OSN, píše britský list The Times.

Více než tisícovka Nepálců přijela do tábora OSN v centrální části Haiti v říjnu 2010, tedy nedlouho poté, co cholera řádila v jejich vlasti, v údolí hlavního města Káthamándú.

Cholera

Zárodky cholery se šíří především potravinami a vodními zdroji znečištěnými lidskými výkaly.

Po krátké inkubační době se u nakaženého objeví průjem a zvracení, jež mohou vést k dehydrataci a v případě neléčení i ke smrti.

Při včasném zajištění lékařské péče je cholera celkem snadno léčitelná.

Netrvalo dlouho a vysoce infekční onemocnění se rozšířilo znečištěnými vodními zdroji i do dalších oblastí ostrova a odtud dále. Po více než půlstoletí se tak cholera objevila také například na Kubě, odkud tisíce tamních lékařů přispěchalo na pomoc obětem ničivého zemětřesení.

Spojené národy k vyšetření celé záležitosti ustanovily speciální komisi, ta však k žádné jednoznačné příčině vzniku epidemie nedospěla. Jasnou souvislost mezi příjezdem nepálských humanitárních sborů a výskytem cholery na Haiti potvrdili i odborníci z amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).

Ve své zprávě publikované v odborném časopise v červnu 2011 uvádějí, že zárodky cholery na Haiti patří k jihoasijskému kmeni a že byly zavlečeny lidskou činností do řeky v místech nepálské základny.

OSN se ohání imunitou a odmítá nárok na odškodné

Navzdory těmto zjištěním, Spojené národy odmítly nést odpovědnost za rozšíření cholery na Haiti. Letos v únoru se vůči možným mnohamiliardovým kompenzacím ohradily s poukazem na svou imunitu vycházející z právního stutusu organizace.

Nehledě na toto prohlášení se však po půl roce advokáti z Institutu pro právo a demokracii rozhodli podat žalobu u soudu v New Yorku, kde OSN sídlí. Odškodné žádají pro všechny "kteří se cholerou nakazili nebo v budoucnu teprve nakazí" a pro jejich příbuzné. Pro pozůstalé obětí ve výši sto tisíc dolarů (necelé dva miliony korun), pro osoby, které cholerou onemocněly, pak nejméně 50 tisíc dolarů (necelý milion korun), zněl požadavek právníků již koncem roku 2011.

Při počtu více než osmi tisíců obětí a 650 tisíc osob, které se nakazily, by tedy případná kompenzace dosahovala astronomické částky.

Epidemie cholery Haiti zachvátila před třemi lety, nákazu se však stále nedaří dostat pod kontrolu a na následky tohoto onemocnění podle odhadů umírá i nadále ročně více než tisícovka lidí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video