OSN vysmýčila další irácká zákoutí

  • 65
Hra na pravdu o arzenálu diktátora Saddáma Husajna pokračuje. Inspektoři OSN pátrali už druhý den po zbraních hromadného ničení. Šest inspektorů Mezinárodní agentury pro atomovou energii kontrolovalo strojírenskou továrnu An-Nasr asi 30 kilometrů od metropole. Ve stejnou dobu překvapili jejich kolegové z UNMOVIC pracovníky laboratoře vakcín v obci Ad-Dúra. Týmy strávily na obou místech přes čtyři hodiny.

OSN ani irácká strana se k průběhu čtvrtečních kontrol nevyjádřily. Podle očitých svědků umožnili Iráčané inspektorům okamžitý vstup do objektů. Odborníky pronásledovaly desítky novinářů, za brány se s nimi ale nedostaly.

V lokalitě Ad-Dúra se vyráběly očkovací látky proti slintavce a kulhavce. Laboratoř měla po inspekci v roce 1996 přestat fungovat. Washington ji ale podezřívá, že produkuje biologické zbraně. Odborníci odebrali vzorky z ventilačního systému a vodních nádrží.

Počet inspektorů i kontrol se bude postupně zvyšovat. Odborníci by v příštích měsících měli navštívit tisícovku objektů. Na konci roku bude v Iráku už stovka inspektorů OSN.

Veřejnost se o obnovení kontrol dozvěděla až ve středu z krátké zprávy státní agentury INA. Noviny ji otiskly bez komentářů. Iráčané vnímají inspekce jako iniciativu USA.

Irácké kontroly začaly hladce
Experti OSN ve středu řekli, že první den inspekcí šel hladce. "Podařilo se nám udělat vše, co jsme udělat plánovali. Je to dobré znamení," prohlásil vedoucí týmu UNMOVIC.

Iráčané mají úplně jiné starosti, než je odzbrojovací mise OSN. "Inspektoři už jsou zase zpátky v Bagdádu?" ptá se překvapeně Azmí Širhán, prodavač ovoce na jednom z iráckých tržišť. "O ničem nevím," říká rozhodně. "Lidi se o tohle moc nezajímají," dodává po chvíli. "Teď je nejvíc zajímá, jak prožít v klidu poslední dny ramadánu."

Stejnou zdrženlivost zachovává i místní tisk, který o příjezdu zbrojních inspektorů do země vůbec neinformoval. "Nikdo nemá chuť ztrácet čas sledováním zpráv o inspektorech," míní Hámid Sabir, majitel malého krámku s dětským oblečením na
ulici Jásira Arafata.

"A vůbec, zabrání nějaké inspekce Bushovi, aby udělal stejnou blbost jako jeho otec a zaútočil na Irák?" ptá se Sabir. Je přesvědčen, že Spojené státy hledají jakoukoli záminku, aby mohly na Irák zaútočit a ovládnout jeho zdroje ropy.

"To, že se inspektoři vrátili, je dobře," zapojuje se do hovoru jeden z Sabirových zákazníků, "ale kdo může zaručit, že jejich mise bude úspěšná a že pak OSN zruší embargo?" dodává realisticky.

Inspektoři prohlédli továrnu na výrobu grafitu a budovu vojenského komplexu. "Jejich příjezd nás překvapil, ale plně jsme s nimi spolupracovali. Zavedli jsme je do všech dílen a laboratoří," uvedlo vedení průmyslového objektu.

Továrna leží 70 kilometrů západně od Bagdádu. Objekt byl cílem inspektorů už při odzbrojovací misi v 90. letech.

Inspektoři přijeli v šesti vozech Spojených národů. Se svými iráckými průvodci strávili v továrně několik hodin.

První kontrolu, kterou dopoledne uskutečnili odborníci Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve vojenském průmyslovém komplexu, komentovali jen Iráčani. Ujistili, že jejich zaměstnanci s inspektory plně spolupracovali.

Objekt zvaný Spravedlivá výzva je obehnán ostnatým drátem a střeží ho vojáci. Vchod zdobí portrét prezidenta Husajna. Inspektoři se z mise okamžitě vrátili do hotelu ve 25 kilometrů vzdálené metropoli.

"Inspekce začaly dobře. Iráčani musejí plně a vytrvale spolupracovat, aby se předešlo vojenskému konfliktu," uvedl generální tajemník Spojených národů Kofi Annan.

Inspektoři chtějí vidět tisíc objektů
Tým OSN ve středu ráno vyrazil na předem utajované místo, které si vytipoval z družicových a leteckých snímků. Hotel Canal v centru metropole se stal hlavním štábem sedmnáctičlenného inspekčního týmu a čtyřicítky techniků. V budově sídlí agentury OSN.

Mluvčí Spojených národů Hiro Ueki potvrdil, že ve středu proběhnou dvě kontroly. "Inspektoři sami řídí vozidla OSN. Vědí, kam jedou. Mají mapy a někteří dobře znají irácké silnice. Vzali si s sebou jídlo a pití na oběd," dodal Ueki.

OSN vypracovala na základě informací vojenských a zpravodajských služeb seznam tisícovky objektů, které se mají prověřit. Inspektoři důsledně tají, kam se vydají. Okamžik překvapení pokládají za jeden z klíčů pro úspěch své mise. - více v článku Cíle inspekcí v Iráku halí tajemství

Tým Mezinárodní agentury pro atomovou energii pohrozil, že nechá bez váhání zmrazit každý sebeméně podezřelý objekt. V takovém případě by se dovnitř a ven nedostaly žádné osoby ani zařízení.

Inspektoři kontrolují zemi poprvé od roku 1998. Hledají výrobny či sklady zbraní hromadného ničení - chemických, bakteriologických nebo jaderných. Bagdád slibuje maximální spolupráci a otevřenost.

V Bagdádu zněly sirény
Když zbrojní inspektoři vyrazili do terénu, rozlehly se městem poplašné sirény. Zvuk varující před náletem utichl po deseti minutách. Podle iráckých úřadů však poplach nesouvisel s inspekcemi OSN.

Oficiální činitelé uvedli, že sirény reagovaly na západní letadla, která nad Bagdádem přeletěla, ale na město nezaútočila. Irácká metropole leží severně od jižní bezletové zóny, nad kterou pravidelně hlídkují americké a britské letouny.

V minulosti se sirény v Bagdádu několikrát rozezněly, když spojenecké letouny zaútočily na cíle ležící na hranici bezletové zóny.

Blix podal zprávu o postupu inspekcí
Šéf inspektorů Hans Blix podal v úterý v New Yorku první zprávu o postupu inspekcí. Rada bezpečnosti OSN předtím prodloužila o devět dní program potraviny za ropu. Dala tak čas na jednání o rozšíření seznamu položek, které se do Iráku nesmí vyvážet.

"Jestli chtějí, aby se jim věřilo, ať všechno ukáží," řekl Blix. Dosavadní prohlášení ovšem podle něj ponechávají otevřenou otázku, zda Irák vlastní zbraně hromadného ničení.

Bagdád zvažuje, co vše zahrnout do zprávy o vlastnictví chemických, biologických a jaderných zbraní. Zatím však nepožádal o odklad termínu, který přikazuje předložení zprávy Radě bezpečnosti OSN do 8. prosince. - více v článku OSN slyšela první zprávu o Iráku

Členové inspekčního týmu OSN prohlédli první irácké objekty. Pátrají po zbraních hromadného ničení. (27. listopadu 2002)

Členové inspekčního týmu OSN prohlédli první irácké objekty. Pátrají po zbraních hromadného ničení. (27. listopadu 2002)

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video