OSN varuje: dbejte o přírodu

  • 36
Stojíme nyní na křižovatce. Pokud se vydáme špatným směrem, vyhyne do třiceti let čtvrtina savců, do půlstoletí třetina. Polovina lidstva bude čelit žízni a přírodním pohromám. Takový je vzkaz tisícovky vědců, kteří se podíleli na vzniku zprávy Programu OSN pro životní prostředí. Dokument "Globální ekologický výhled" (GEO-3) má vzbudit pozornost politiků před letním summitem o životním prostředí v Johannesburgu.

Autoři studie chválí zlepšení životního prostředí například ve střední Evropě. Špatné zprávy však prý převažují nad dobrými. Pokud ochrana životního prostředí nezíská větší podporu mezi politiky a bude se ubírat jen ve vleku tržních sil, mohly by se naplnit černé scénáře. Zatímco se v posledních letech dařilo úspěšně bojovat proti hladu, lidstvo je stále zranitelnější při přírodních katastrofách.

OSN: Lidstvo čekají katastrofy
Další lavinu polemik mezi zastánci katastrofických předpovědí a skeptiky může vyvolat zpráva OSN, podle níž hrozí za 30 let vyhynutí až třetině všech savců a lidstvo čekají katastrofy a žízeň, pokud se planeta nechá unášet jen tržními silami.
Studii nebude snadné jen tak smést ze stolu - vypracovala ji agentura OSN Program na ochranu životního prostředí (UNEP) a zakládá se údajně na pracích až 1000 vědců z celého světa.

Ti vypracovali několik scénářů vývoje. Ten nejhorší, zakládající se na převážení čistě tržních hodnot, předpovídá vyhynutí 1130 druhů savců (z cca 4000), 1180 druhů ptáků (z cca 10 000) ve výhledu asi 30 let. Člověk svou činností (výstavbou měst, dálnic, dolováním) ovlivní celých 70 procent povrchu Země.

Následkem toho by mohla být až polovina lidstva vystavena ničivým dopadům záplav, hurikánů a především sucha. Autoři dokumentu, v jejichž čele stojí výkonný ředitel UNEP Klaus Töpfer, svou zprávu jako katastrofickou sami nehodnotí. Poukazují i na dobré stránky vývoje z posledních třiceti let.

"Willy Brandt kdysi požadoval modré nebe nad Porúřím. To je dnes modré," řekl. Studie, by měla přimět politiky před nadcházejícím "summitem o udržitelném rozvoji" v Johannesburgu, k zamyšlení.

Zpráva připomíná, že v řadě oblastí došlo v posledních 30 letech ke zlepšení. Plocha chráněných území vzrostla čtyřnásobně, kvalita ovzduší a řek zejména v Severní Americe a západní Evropě je mnohem lepší. Hlad se daří eliminovat tak, že v roce 2030 by mohl postihovat pouze 2,5 procenta populace.

Špatné zprávy prý však převažují nad dobrými. Například přírodní katastrofy postihly v 90. letech 211 milionů lidí ročně, zatímco v předchozí dekádě to bylo 147 milionů. Údaje o ohrožení živočišných druhů včera podpořil Michael Novacek, předseda amerického Muzea přírodní historie.

"Čísla jsou v souladu s našimi prognózami zakládajícími se na znehodnocování půdy a oceánů. Až 30 procent druhů by mohlo do poloviny století zmizet." Zprávu naopak napadl dánský statistik a autor knihy "Skeptický ekolog" Björn Lomborg.

"Příliš nadsazují negativní prognózy," tvrdí vědec, podle něhož dostupné údaje nedokazují, že by se životní prostředí zhoršovalo.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue