Pákistánci neodolali konžskému zlatu. Platili za něj zbraněmi, které měli vybírat

Pákistánci neodolali konžskému zlatu. Platili za něj zbraněmi, které měli vybírat | foto: Profimedia.cz

OSN v Kongu obchodovala s Kung Fu a Drakem

  • 14
OSN má na triku další skandál. Ukázalo, že její pákistánské jednotky, které měly odzbrojovat milice v Demokratické republice Kongo, s nimi naopak čile obchodovaly. Hlavním artiklem byly zbraně a zlato. OSN případ zatajila, aby nedošlo k "politickému výpadku".

Nadstandardní vztahy mírových jednotek a místních vojenských vůdců se datují od roku 2005. Pakistánci měli zbavit oblast města Mongbwalu zbraní, ale místo toho se zhlédli v obchodu se zlatem.

"Viděl jsem pákistánské vojáky, kteří chodili nakupovat zlato. Byl jsem v tom obchodě a viděl to na vlastní oči," vzpomíná šéf asociace těžařů Liki Likambo.

Kung Fu a Drak
Touha po drahém kovu Pákistánce brzy přivedla k místním milicionářům. Skupina FNI, zodpovědná za nejhorší případy porušování lidských práv během letité občanské války, totiž kontrolovala těžbu zlata v místních dolech.

Zlaté doly v Mongbwalu jsou pod kontrolou ozbrojenců

Pro "mírotvorce" byli hlavní dva šéfové ozbrojenců: jeden z nich si říkal Kung Fu a druhý Drak. "Základem jejich přátelství bylo zlato, které putovalo z dolů přímo k Pákistáncům. Setkávali se v táboře OSN," vzpomíná pro BBC místní obchodník Evarista Anjasubu.

Obchod vzkvétal a Pákistánci přizvali ke stolu konžskou armádu i obchodníky z Indie. Mumraj v oblasti se ale nepodařilo dlouho utajit. Na podivné praktiky upozornila organizace Human Rights Watch a OSN krátce nato zahájila vyšetřování.

Zbraně za zlato
V něm se ukázalo, že obchodované nebylo jen zlato, ale i zbraně. Jednotky de facto zcela zrušily účel svého nasazení, protože militantům vracely zbraně, které vybraly od bývalých válečníků.

OSN sama kolem případu mlží. William Swing, velvyslanec organizace v Kongu, popírá, že by k jakémukoli obchodu se zbraněmi docházelo. "Dělali jsme pravý opak. Demobilizovali jsme přes dvacet tisíc bojovníků," tvrdí. Vyšetřování je podle něj neúplné a je třeba ho dokončit.

Pákistánců jsou v Kongu téměř čtyři tisíce. Žádná jiná země do mise MONUC tolik nepřispěla

Občanská válka zmítá Kongem od roku 1997, kdy Laurent Desiré-Kabila svrhnul režim Mobutu Sese Seka. O čtyři roky později byl Kabila zavražděn a na jeho místo nastoupil jeho syn Joseph. Ten také zvítězil v loňských prezidentských volbách, které provázely nepokoje v ulicích Kinshasy. Během občanské války zahynuly v Kongu téměř čtyři miliony lidí a konflikty přetrvávají i dnes. Podle OSN zemře každý den v jejich důsledku tisíc lidí.

Mise MONUC vznikla v roce 2000 a v současnosti má kolem devatenácti tisíc členů. Pákistánci přispěli necelými čtyřmi tisíci modrých přileb, což je nejvíc ze všech zúčastněných států.

Nerostné bohatství je pro Afriku zatím spíš prokletím. Blahobyt populace nezvyšuje, naopak tam, kde je, teče krev

Jednotky OSN se nedostávají do centra pozornosti poprvé. Loni způsobila pozdvižení zpráva organizace Save the Children, která uvedla, že vojáci v Libérii mění jídlo za sex s dívkami mladšími osmi let.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video