OSN: V Iráku se ztrácejí peníze z ropy

  • 122
Nezávislý auditor, kterého pověřila OSN, tvrdě zkritizoval koalici v Iráku za to, jak nakládá s penězi určenými na rekonstrukci země. Společnosti KPMG se nelíbil především způsob užití 10 miliard dolarů z prodeje irácké ropy. O auditu informoval list Financial Times.

V dokumentu, který se britskému deníku dostal do rukou, stojí, že Fond pro rozvoj Iráku, jenž spravuje koalice, je snadno zneužitelný.

"Koaliční správa nedostatečně kontroluje, jak jednotlivá ministerstva utrácejí. A nezáleží na tom, zda peníze pocházejí přímo z fondu, nebo od ministerstva financí," citovaly Financial Times auditora KPMG.

Neprůhledný obchod s ropou
Nejhorší situace podle KPMG panuje ve Státní organizaci pro obchod s ropu (SOOR), která zodpovídá za klíčovou iráckou surovinu.

Veškeré výnosy z prodeje černého zlata putují na účet spojenci ovládaného fondu. Od svržení Saddáma přiteklo přes 10 miliard dolarů.

Jenže záznamy o uskutečněných obchodech jsou, lidově řečeno, veškeré žádné. "Samostatná databáze, jejíž všechny položky vycházejí pouze z ústních dohod pracovníků organizace." Tak popisuje auditor účetní knihu SOOR.

Neméně kritická byla společnost KPMG ke spolupráci s kterýmkoli z koaličních úředníků, kteří prý byli velmi neochotní a častokrát odmítali podávat informace.

Auditoři s koalicí bojují
Koaliční správa od svého příchodu do Iráku podle Financial Times házela nezávislým finančním pozorovatelům klacky pod nohy. Kamenem úrazu byly hlavně pravomoci kontrolorů.

Jakési shody se podařilo dosáhnout až letos na jaře, takže auditor, kterého objednala OSN, mohl svou práci začít až zkraje dubna.

Fond pro rozvoj Iráku vznikl loni s mandátem od Rady bezpečnosti OSN, která kontrolu nad ním svěřila Spojeným státům a jejich spojencům.

Jak se ale postupem času začaly množit pochybnosti a obvinění z korupce, mezinárodní instituce, třeba Světová banka, stále více žádaly, aby proběhl řádný audit.

Finančních ztrát se bojí také Iráčané
Listu Financial Times jeden z poradců irácké prozatímní vlády řekl, že pokud nebudou finanční toky překontrolovány do konce června, potom už se bude jen stěží dohledávat, kam která částka putovala.

"Koaliční správa nás tím, jak zdroje řídila, nechala na holičkách," postěžoval si jeden z iráckých ministrů.

Většině iráckých úředníků se podle Financial Times také nezamlouvá, že spojenci je takřka nepouštějí k žádným důležitým rozhodnutím a Iráčané proto nevědí, za co se utrácejí jejich peníze.

Stěžoval si Soros i USA
KPMG ovšem nejsou jediní, kdo poukázal na nesrovnalosti financování irácké rekonstrukce. Deník Guardian vzpomněl například Irácký příjmový dohled (IPD), součást Sorosova Open Society Institutu, který upozornil na podivně "rozdané" dvě miliardy dolarů.

"S tolika penězi, kterou okamžitě k dispozici, ale chybí jim jakýkoli finanční plán, je takřka nemožné se vyhnout korupci," sdělila Guardianu Světlana Tsaliková z IPD.

Špína ale nepadá pouze na hlavu USA. Washington si totiž v minulosti několikrát postěžoval, že program OSN "Ropa za jídlo", který fungoval v době Saddámova režimu, byl velmi neprůhledný a nefunkční.


Video