OSN: Súdán vraždí civilisty vrtulníky

  • 67
Napětí v Súdánu nepolevuje. Ačkoli OSN vyzvala tamní vládu, aby do konce srpna odzbrojila arabské milice, humanitární pracovníci, kteří v zemi působí, tvrdí, že se nic nelepší. Spíše naopak. Arabové za pomoci vládních jednotek prý dál masakrují černé obyvatelstvo.

V úterý vydala OSN prohlášení, ve kterém zintenzivnila kritiku súdánské vlády. Ta nejen že neodzbrojila milice, ale dokonce prý nasadila bojové vrtulníky na civilisty.

"Takové tvrzení je nepodložené a lživé," odmítla zprávu súdánská vláda s tím, že pozorovatel OSN v zemi Jan Pronk údajně podepsal prohlášení o významném zlepšení situace v Súdánu.

Milice se skryjí v policii
Humanitární pracovníci ale nesouhlasí. Chartúm prý používá arabské milice nadále k zabíjení černošských rebelů a civilistů. Našel si k tomu prý novou cestu.

Na konci července dala OSN Súdánu ultimátum, že pokud do měsíce neodzbrojí milice, uvalí na ní mezinárodní sankce. Chartúmu se sice verdikt Valného shromáždění navržený USA nelíbil, ale nakonec se přizpůsobil a slíbil situaci uklidnit.

Do Dárfúru, západní části Súdánu o rozloze Francie, kde se nepokoje odehrávají, údajně prezident Omar Hassan al-Bašír odeslal na deset tisíc policistů, aby řádění zpacifikovali.

Nezávislí pozorovatelé z řad humanitárních a lidská práva sledujících organizací ale vzápětí upozornili, že Chartúm jednoduše zaměstnal milicionáře, tzv. džandžauí (volně přeloženo "démony na koni"), jako policisty a vyslal je opět do boje.

Jejich krutost přitom už několikrát šokovala svět. Svědci například vypovídali, že arabové se přiřítili do černošské vesnice, její obyvatele spoutali řetězy a hromadně je upálili.

Jde o půdu a minulost
Klíčem k rozluštění súdánské krize je podle britského nedělníku Sunday Herald historie. Arabové v podstatě navazují na stovky let, kdy tmavší obyvatelstvo jednak islamizovali, jednak brali do otroctví. 

Z toho ostatně vychází také rozbuška, která nejostřejší fázi bojů loni odstartovala: úrodná půda v Dárfúru, kterou vlastnili převážně černošští farmáři. A to se přestalo líbit i pro-arabské vládě v Chartúmu, která proto nechala vyzbrojit milice džandžauí.

Ty za poslední rok vyhnaly z domova přes milion lidí a na 50 tisíc jich zabily. Především proto OSN dlouhodobě upozorňuje, že Súdán je v současném světě nejpalčivějším problémem, který by se měl vyřešit.

Vláda v Chartúmu už odmítla jakoukoli vojenskou intervenci ze strany Evropy nebo USA. Nakloněna není ani vojákům z Africké unie, která se na vyslání posilněného kontingentu do Súdánu shodla (dosud tam má asi 300 mužů).

V Súdánu je kvůli občanské válce milion lidí bez střechy nad hlavou, během posledních měsíců tam zemřely tisíce lidí. (24. května 2004)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video