Zasedání Rady bezpečnosti OSN k Libyi (17. března 2011)

Zasedání Rady bezpečnosti OSN k Libyi (17. března 2011) | foto: Jason DeCrow, AP

OSN schválila bezletovou zónu nad Libyí a údery proti Kaddáfímu

  • 1491
Rada bezpečnosti OSN přijala rezoluci zavádějící bezletovou zónu nad Libyí. Součástí je i závazek učinit "všechny nezbytné kroky" k ochraně civilistů před jednotkami vůdce Muammara Kaddáfího. To znamená mandát k použití vojenské síly. Rezoluce prakticky otevírá cestu k leteckým úderům na Libyi.

Pro rezoluci, kterou prosazovaly hlavně USA, Francie a Británie, hlasovalo deset z patnácti členských států Rady bezpečnosti. Pět členů, včetně Ruska, Číny a Německa, se hlasování zdrželo.

Libye už dříve uvedla, že jakýkoli případný vojenský zásah zvenčí bude považovat za nelegitimní a pohrozila útoky na vojenské i civilní cíle ve Středomoří. O rezoluci později prohlásila, že nemá hodnotu ani toho papíru, na němž je sepsaná.

Zatím není jasné, jak a kdy bude případná vojenská operace provedena. Zcela jistě se ale nepočítá s pozemní invazí. Schválená rezoluce umožňuje letecké údery a všechna ostatní "potřebná opatření" k ochraně civilistů s výjimkou nasazení okupačních sil", popsala agentura DPA.

RB OSN se usnesla nad vytvořením bezletové zóny nad Libyií (17. března 2011)

Z bombardovaného letiště na předměstí Benghází stoupá kouř (17. března 2011)

Rezoluce RB OSN je bezcenná. Zástupce libyjského ministerstva zahraničních věcí se vyjádřil k akci mezinárodního společenství (17. března 2011)

Západní země se netajily, že v případě schválení rezoluce budou schopny zajistit bezletovou zónu během několika dní. Francouzský diplomatický zdroj uvedl, že vojenská akce by mohla přijít už během několika hodin. Měly by se na ní podílet  Francie, USA, Británie a některá arabská země.

Kaddáfí už klepe na dveře Benghází

Itálie krátce po schválení rezoluce oznámila, že dá k dispozici své letecké základny k naplnění cílů rezoluce, tedy střežené bezletové zóny. Ta byla vyhlášena okamžikem schválení rezoluce. Naopak Německo účast bundeswehru na vojenské akci proti Libyi okamžitě vyloučilo.

Otázkou ale je, zda výše zmíněná rychlost bude dostatečná, protože srdce revoluce - město Benghází - už je na dostřel Kaddáfího jednotek a dlouholetý libyjský vůdce  několik hodin před hlasováním v OSN v rozhlasovém projevu vzkázal jeho obyvatelům, že vládní jednotky už večer vstoupí do města a s rebely nebudou mít slitování.

Obyvatelé Benghází mezitím popsali, že libyjské letectvo podniklo nad městem tři nálety a pobřežní silnice je svědkem litých bojů. Zda Kaddáfí splnil svou hrozbu a jeho jednotkám se podařilo vstoupit do města, nebylo brzy ráno SEČ jisté, alespoň světové agentury o ničem takovém neinformují.

V prosazování rezoluce byla aktivní hlavně Francie, která otevřeně podporuje protivládní bojovníky. Ti se drží ve své baště Benghází na východě země. Tam také po zveřejnění zprávy o přijetí rezoluce začali oslavovat střelbou do vzduchu.

Souhlasíte s mezinárodní vojenskou intervencí v Libyi?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 8. dubna 2011. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 12288
NE
NE 9887

 

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video