Záplavy v Pákistánu. (11. srpna 2010)

Záplavy v Pákistánu. (11. srpna 2010) | foto: AP

OSN: Povodně v Pákistánu jsou největší katastrofou v novodobé historii

  • 45
Organizace spojených národů považuje současné povodně v Pákistánu za největší humanitární krizi v novodobých dějinách. Záplavy postihly více lidí než tsunami v jihovýchodní Asii společně s nedávnými zemětřeseními v Kašmíru a na Haiti dohromady. Navíc posilují vliv radikálních islámských skupin.

V Pákistánu zemřelo přibližně 1 600 lidí a to se může jevit jako nepatrný zlomek v porovnání s ohromným číslem 610 tisíc obětí ze třech předchozích ničivých katastrof. Po nynějších povodních ale bude dočasnou i dlouhodobou pomoc potřebovat 13,8 milionu lidí. To je o dva miliony lidí víc než po všech třech třech předchozích katastrofách dohromady.

Záplavy v Pakistánu. (11. srpna 2010)

"Tragédie je horší než tsunami, kašmírské zemětřesení z roku 2005 a Haiti dohromady," vysvětluje mluvčí Kanceláře OSN pro koordinaci humanitární pomoci Maurizio Giuliano. Podle odborníků teď katastrofa vyžaduje obrovský objem koordinace a pomoci.

Záplavy v Pákistánu (9. srpna 2010)

Už samotné přirovnáni k minulým pohromám ukazuje, jak složité situaci čelí nekompetentní a zkorumpovaná pákistánská vláda při svém pokusu zmírnit strašlivé dopady záplav na obyvatele. Náklady na rekonstrukci země se budou pohybovat v řádech mnoha miliard eur a vyspělé země zatím přislíbily pomoc jen v desítkách milionů.

Je to boží trest, tvrdí radikálové v mešitách

POVODNĚ TRÁPÍ indii, čínu i kldr

V indické části Kašmíru, úřady ohlásily 165 mrtvých a 200 lidí pohřešují.

V čínské provincii Ťi-lin evakuovali záchranáři dva miliony lidí a v provincii Šan-tung na východě země kolem 150 tisíc lidí. Média hlásí 337 mrtvých a 1 148 nezvěstných.

V KLDR se asi 10 tisíc obyvatel města Sinudžu u čínských hranic před vodou uchýlilo do veřejných budov. Červený kříž oznámil, že náhlé záplavy zničily v celé zemi tisíce domů.

Autor: ČTK

Podle deníku The Daily Telegraph tak narůstá vliv radikálních islámských skupin, které kritizují nekompetentní reakci pákistánské vlády a nedostatečný zájem západních zemí. V místních mešitách navíc současnou tragédii přirovnávají k božímu trestu za odklon obyvatel od života podle tradic islámu a jejich touhu po "západním materialismu".

"Potkávám osmdesátileté lidi, kteří vám řeknou, že za celý život si nic podobného nepamatují," tvrdí zaměstnanec neziskové organizace Oxfam Aríf Džabar Chán. "Hlavně v úrodných zemědělských oblastech tu rostoucí střední třída přišla o všechno. Města se bouří, protože lidé nemají co jíst," dodává.

V oblasti, kde působí, se vládě podařilo rozdělit 10 tisíc balíčků s potravinami za deset dní od začátků povodní. To nasytí 80 tisíc lidí a v regionu jich žije přibližně 1,7 milionu. Oběti povodní tak stojí před jeho kanceláří o hladu, bez domova a pokryté lepkavým červeným bahnem. Ulicemi se zatím valí vylité řeky.

Záplavy v Pákistánu (9. srpna 2010)

"Reakce rozvinutých zemí byla zatím dost vlažná. Jejich vlády by měly pochopit rozsah celého neštěstí," zlobí se humanitární pracovník Džabar Chán. Jeho organizace si zatím musí vystačit se skromnou výbavou. Snaží se přidávat chlór do studní, aby zabránila šíření nemocí jako je cholera. Organizuje také předávání peněžních darů zoufalým rodinám, které si za ně kupují jídlo na tržištích, jež se ještě stále snaží fungovat.

Země byla pod vodou a Zardárí byl v Evropě

Blízké město Péšávar je zatím soběstačné, ale závratně tam rostou ceny jídla a pitné vody. Podobná situace je na tržištích po celé zemi. Mnoho lidí stále umírá v severních horských oblastech, odnesla je bouře nebo leží pod nekonečnými sesuvy půdy a bahna.

Záplavy v Pákistánu (9. srpna 2010)

Vláda v hlavním městě Islámábádu přiznala, že se s celou situací neumí vypořádat. Pákistánský prezident Asíf Alí Zardárí vyrazil na návštěvu Británie a Francie, i když následky záplav podle jeho slov posunou zemi o mnoho let zpátky.

Rozzuření Pákistánci už v zaplavených oblastech napadli představitele vlády. Současný kabinet se bojí prudké reakce a odporu lidí a proto se rozhodl dočasně zavřít dva televizní kanály Geo a Ary. Obě stanice kritizovaly prezidenta Zardárího za jeho rozhodnutí vyrazit na zmíněné zahraniční návštěvy ve chvíli, kdy velká část jeho země leží pod vodou.

JAK MOHOU POMOCI ČEŠI

ČLOVĚK V TÍSNI

Přispívat lze přímo na konto sbírky SOS Pákistán 50985098/0300 nebo prostřednictvím dárcovské SMS ve formě DMS PAKISTAN na číslo 87777. Člověk v tísni na okamžitou pomoc také uvolnil 500 000 korun ze svého humanitárního fondu Klub přátel.

CHARITA ČR

Charita Česká republika vyhlásila veřejnou sbírku. Na pomoc obětem povodní v Pákistánu je možné přispět na sbírkové konto Charity ČR: 3933682/0800 u České spořitelny, variabilní symbol 132.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video