Vlajka Falklandských ostrovů vlaje na sloupu ve městě Stanley na Falklandách. V pozadí je vidět zaparkovanými auty vytvořené slovo Yes, (česky "ano") v předvečer referenda. (9. března 2013) | foto: Reuters

OSN podpořila Argentinu ve sporu o Falklandy, Británie je zklamaná

  • 320
Výbor OSN ve čtvrtek podpořil stanovisko Argentiny ve sporu s Británií o Falklandské ostrovy. Přijal totiž novou rezoluci, v níž obě země vyzval k řešení dlouholetého sporu. Nebral přitom v potaz výsledky loňského referenda, v němž se přes 99 procent obyvatel ostrovů vyjádřilo pro to, aby Falklandy zůstaly britským územím.

Výbor OSN pro dekolonizaci ve čtvrtek jednomyslně přijal rezoluci, která Argentinu a Británii vyzývá k jednání, přestože zástupci Falkland výbor usilovně přesvědčovali, že chtějí zůstat součástí Velké Británie (o referendu čtěte zde). Londýn odmítá argentinský požadavek na jednání o suverenitě ostrovů a poukazuje přitom na volbu obyvatel souostroví, píše The Independent.

Věčný spor

Argentina se pře s Británií o Falklandy od 19. století a v roce 1982 se obě země kvůli sporu ocitly ve válečném konfliktu. Válka tehdy stála 900 lidských životů a skončila po deseti týdnech, když se Argentina vzdala. Za nové oživení sporu může ropa, která byla u Falkland objevena v roce 1998.

Falklandy, kterým Argentina říká Malvíny, leží v Atlantiku zhruba 770 kilometrů severovýchodně od Ohňové země, 400 kilometrů od Argentiny a 12 700 kilometrů od Londýna. Žije tam asi 2 600 lidí, z nichž zhruba čtyři pětiny jsou soustředěny v hlavním městě Stanley. Na ostrovech také působí britský vojenský kontingent o síle kolem 1 300 osob.

Argentinský ministr zahraničí Héctor Timerman Londýn ostře kritizoval za to, že ignoruje výzvy OSN k vyjednávání. „Je nezbytné, aby se Spojené království s námi opět posadilo k jednacímu stolu,“ řekl Timerman.

Podle něj současná populace Falkland byla na ostrovy uměle "implantována" a přísná imigrační politika prý umožňuje další okupaci území, které Londýnu nepatří.

Britská delegace při OSN je naopak "zklamána, že výbor OSN opět nerespektoval jasné a demokratické vyjádření názoru obyvatel Falklandských ostrovů".

„Postoj Velké Británie k procesu dekolonizace je dobře znám. Je nám líto, že výbor OSN trvá na svém starém přístupu,“ cituje The Telegraph britské ministerstvo zahraničí.

„Dekolonizační výbor již nemá relevantní roli v jednání o britských zámořských územích. Všechna mají velkou míru samosprávy a sama se rozhodla udržovat vztahy s Velkou Británií,“ uvedl úřad.

Falklandské ostrovy mají sice značný stupeň samosprávy, ovšem za jejich obranu a zahraniční vztahy zodpovídá Londýn. V roce 2012 zde žilo 2 600 lidí.

Britské archivy zveřejnily videa z války o Falklandy:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video