OSN po 13 letech zrušila irácké sankce

  • 72
Rada bezpečnosti OSN zrušila po třinácti letech sankce uvalené na Irák kvůli režimu Saddáma Husajna a napadení Kuvajtu. Spojenci, kteří diktátora silou svrhli, tak mohou zaplatit poválečnou obnovu země z prodeje irácké ropy. Z patnácti členů rady byli všichni pro zrušení s výjimkou Sýrie.

Rezoluci předložily Radě bezpečnosti OSN Spojené státy společně s Velkou Británií a Španělskem. Hlasování bylo formalitou poté, co se dosavadní kritici - Francie, Německo a Rusko - rozhodli návrh podpořit.

"Rozhodli jsme se hlasovat pro rezoluci a hledat konsensus. I když text není dokonalý, bere na vědomí naše obavy," oznámil francouzský ministr
zahraničí Dominique de Villepin.

Při prohlášení ho doprovázeli kolegové z Německa a Ruska - Joschka Fischer a Igor Ivanov. Tiskovou konferenci uspořádali, když Washington oznámil, že návrh rezoluce už nemíní měnit.

"Provedli jsme patřičné změny. Text je konečný," prohlásil Rick Grenell, mluvčí amerického velvyslance při OSN Johna Negroponteho. Podle agentury Reuters USA plánují hlasovat o návrhu dnes v 15:30 SELČ.

Hlasování v Radě bezpečnosti OSN dopadlo jednoznačně - čtrnáct členů bylo pro zrušení sankcí. Zdržela se pouze Sýrie s odůvodněním, že nestihla dokument pečlivě prostudovat.

Kritikům nové rezoluce nejvíc vadilo, že neobsahovala jasný termín, kdy skončí spojenecká okupace a bude ustavena nová vláda. Spory se navíc vedly i o kontrolu příjmů z těžby ropy. - více zde

Irák může začít dodávat ropu na trh prakticky ihned. "Máme připraveno osm až devět milionů barelů," prohlásil šéf státního úřadu pro prodej ropy Muhammad al-Džuburí.

Miliony barelů irácké ropy jsou přichystány k prodeji ve skladišti v tureckém Cejhanu ležícím na břehu Středozemního moře. Americký civilní správce Iráku Paul Bremer už vydal příkaz k vytvoření fondu, kde se budou peníze z prodeje ropy shromažďovat.

Zpráva o dodávkách snižila cenu ropy na trhu v Londýně, kterou zvedly o dolar na 26,10 obavy z nových teroristických útoků. - více zde

První verzi rezoluce USA předložily už 9. května. "Poslední návrh se jen málo podobá původnímu projektu. Je to už čtvrtá verze a podstatně vylepšená. Lze říci, že OSN je zpět ve hře," prohlásil šéf francouzské diplomacie Villepin.

Paříž odmítla, že podpora rezoluce znamená souhlas s válkou v Iráku, která svrhla režim Saddáma Husajna. "Jde o to, čelit obtížím a nejistotám, které nyní v Iráku vládnou," podotkl Villepin.


Video