OSN: Nejlíp se žije v Norsku, Česko je 32.

  • 186
Česko je podle OSN třicátou druhou nejlepší zemí světa, co se úrovně života týče. První je stejně jako v minulých letech Norsko, naopak nejhorší situace panuje v Sieře Leone. Hlavními problémy současné civilizace stanovila pravidelná analýza OSN epidemii AIDS a imigranty.

ANKETA: Považujete za úspěch, že je Česko podle úrovně života 32. ze 177 zemí?

Ze zemí nově přistoupivších k EU se lidem žije lépe než v Česku ve Slovinsku (27.), na Kypru (30.) a na Maltě (31. místo).

Polsko je třicáté sedmé, Maďarsko o místo za ním a Slovensko zařadili pracovníci OSN na pozici dvaačtyřicátou za Litvu.

Tradičním vítězem posledních let je Norsko, které skončilo na prvním místě už počtvrté za sebou. Druzí jsou Švédové, pak Austrálie, Kanada a Holandsko.

Nejdramatičtější situace panuje v Africe. Sierra Leone, kterou zmítala mnoho let občanská válka, je na úplném chvostu - 177. Nad ní jsou Niger a Burkina Faso.

Rozhodují peníze i vzdělání a zdraví
Klíčem pro sestavení statistiky není jen přepočet hrubého domácího produktu na hlavu, ale také předpokládána délka života, úroveň vzdělání, gramotnost či zdravotní péče.

Prvních 20 zemí

1. Norsko
2. Švédsko
3. Austrálie
4. Kanada
5. Holandsko
6. Belgie
7. Island
8. USA
9. Japonsko
10. Irsko
11. Švýcarsko
12. Velká Británie
13. Finsko
14. Rakousko
15. Lucembursko
16. Francie
17. Dánsko
18. Nový Zéland
19. Německo
20. Španělsko
Do seznamu se nedostaly státy, které sice existují a jsou mezinárodním společenstvím uznávány, ale zkrátka v nich nebyl k dispozici dostatek relevantních podkladů. To se týkalo také Iráku a Afghánistánu.

Zatímco v Japonsku je předpokládaná délka života přes 80 let, v Sieře Leone 34. V Africe, upozorňuje OSN, AIDS decimuje obyvatelstvo a v mnoha zemích tam pravděpodobná délka života klesla po 40 let. 

Každoroční přehled rozvoje lidské společnosti představila OSN s tím, že právě epidemie AIDS je spolu s imigrační vlnou hlavním problém dnešního světa.

"AIDS ničí všechna ta vydřená vítězství, kterých jsme v Africe v posledních dekádách dosáhli," postěžovala si Elizabeth Lwangaová z africké centrály OSN.

Svět musí být tolerantnější
Neméně palčivou otázkou jsou uprchlíci a imigranti. Dohromady je ve světě asi 175 milionů lidí, kteří žijí mimo svou rodnou zem. Navíc miliarda lidí patří k minoritám, které trpí diskriminací. OSN proto apelovala na toleranci.

"Jednoduše není pravda, že by multikulturalismus vedl k tříštění. Když budeme podporovat různorodost, nastoupíme jedinou možnou cestu ke stabilitě, míru a demokracii," vyzvala Sakiko Fukuda-Parrová, vedoucí projektu.

Fukuda-Parrová poukázala, že Kanada, Belgie nebo Malajsie jsou příklady zemí, které dosvědčují, jak prospěšný a úspěšný multikulturalismus může být.

OSN se také zaměřila na postavení žen v jednotlivých společnostech. Zatímco pochválila skandinávské státy za jejich rovnoprávnost pohlaví, země jako Pákistán, Jemen nebo Saúdská Arábie zkritizovala.

Dokument je k dispozici na stránkách hdr.undp.org.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video