Vládní vojáci dobyli baštu tamilských Tygrů (2009)

Vládní vojáci dobyli baštu tamilských Tygrů (2009) | foto: Reuters

OSN chce vyšetřit, kdo může za krvavé běsnění na Šrí Lance

  • 11
Dva roky po skončení krvavé občanské války na Šrí Lance OSN naléhá, aby se zahájilo vyšetřování válečných zločinů. Čtvrt století trvající konflikt zdevastoval zemi a vyžádal si na 100 tisíc obětí.

Šrílanská vláda by konečně měla zahájit vážné vyšetřování, které by zjistilo, kdo za vytýkaná provinění nese odpovědnost, vyznívá z nové více než 240stránkové zprávy, kterou OSN zveřejnila v pondělí.

Obyvatelé ostrova

Ostrov má přes dvacet milionů obyvatel, 70 procent tvoří Sinhálci (buddhisté), dvacet procent Tamilové (hinduisté) a zbytek muslimové a křesťané.

Tygři osvobození tamilského Ílamu vedli ze severu Šrí Lanky proti vládě v metropoli Colombu válku čtvrt století. Chtěli na severu a východě ostrova, kde žijí hlavně hinduističtí Tamilové, vytvořit nezávislý tamilský stát. Šrílanská armáda bojovníky definitivně porazila v roce 2009.

Konflikt si podle odhadů OSN vyžádal až na 100 tisíc lidských životů a v chudém jihoasijském státu hluboce poznamenal život. Neexistují přesná čísla o počtu mrtvých civilistů, ale jejich počet se odhaduje na čtyřicet tisíc.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun pověřil expertní skupinu, aby provedla první vyšetřování. Zároveň vybídl šrílanskou vládu, aby k nové zprávě vypracovala vlastní postoj k válečným obviněním. Colombo ale doposud nereagovalo, uvedla agentura DPA.

Komise, která vyšetřuje válečné řádění na Šrí Lance, také vyzvala šéfa OSN, aby vytvořil "nezávislý mezinárodní mechanismus", který by prozkoumal závěrečnou fázi války. To však Pan Ki-mun odmítl, k vydání takového příkazu totiž nemá potřebné pravomoci.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video