OSN: AIDS dobývá východní Evropu

  • 18
Šíření nemoci AIDS se v zemích bývalého sovětského bloku zrychluje ve světě dosud nevídanou měrou. V ČR se onemocnění přenáší převážně pohlavní cestou. Uvádí se to ve zprávě OSN zveřejněné v úterý při příležitosti 15. mezinárodní konference o AIDS.

Ta se bude konat 11.-16. července v thajské metropoli Bangkoku.

V roce 2003 bylo virem HIV ve střední a východní Evropě nově infikováno asi 360 000 osob, a počet nemocných tak v regionu stoupl na 1,3 milionu. Na AIDS ve střední a východní Evropě už zemřelo 49 000 lidí. V roce 1995 bylo nakažených 160 000.

"Překvapující je, že více než 80 procent mezi nimi (nakaženými) je mladších 30 let, zatímco v západní Evropě a Severní Americe je to 30 procent," uvádí OSN. Infikováno je tak 0,6 procenta dospělé (15-49 let) východoevropské populace, což je o 50 procent více než před dvěma lety.

"Hlavní hnací silou epidemie v celém regionu je konzumace nitrožilně aplikovaných drog, které se prudce rozšířily v chmurných časech po zániku sovětského režimu," soudí OSN.

V některých zemích se však AIDS šíří převážně pohlavní cestou, a to zejména mezi konzumenty nitrožilně podávaných drog a jejich partnery. To je podle zprávy případ České republiky, Maďarska, Slovenska a Slovinska.

Nejsilněji jsou syndromem získaného selhání imunity zasaženy Estonsko, Rusko, Lotyšsko a Ukrajina. V Estonsku a Lotyšsku si přitom údajně vstřikuje drogy jedno procento populace. Virus se však šíří i v Bělorusku, Kazachstánu a Moldavsku, uvádí zpráva.

Rusko, kde si do žil vstřikují drogy více než tři miliony lidí, je jednou z nejpostiženějších zemí regionu s přibližně 860 000 případů infekce.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video