OSN? A proč ne?

  • 3
Nobelova komise udělila cenu za mír a teď nastane každoroční rituál: schytá to ze všech stran. To už patří k folkloru. Letos si však opravdu naběhla. Na prvního laureáta, Spojené národy, se kdekdo dívá skrz prsty, a ten druhý, Kofi Annan, jim dokonce předsedá. Uslyšíme, jak bezduchý je to opět výběr a že by se to mělo úplně, ale úplně jinak. Ale pravda je složitější. Komise nakonec nerozhodla vůbec špatně.

Předně, je to její cena a její peníze. Má právo je přidělit tomu, koho sama vybere.
Ale co je na této volbě nejpodstatnější: dobře, že to někoho vůbec napadlo. OSN, to jsou vlastně dvě organizace. V televizi vídáme tu první: neproduktivní diplomaty v New Yorku, jak mluví a mluví a ničemu příliš nepomohou.

Není to tak vždy a zcela, ale nechme tento obraz být. Druhá tvář OSN je mnohem zajímavější. Nebývá vidět v televizi. Jsou to tisíce pracovníků, kteří očkují nemocné ve Rwandě, jsou pozorovateli v místech konfliktů, krmí oběti hladomoru v Súdánu.

Nebýt jich, umřely by statisíce. To je také OSN: pracovníci, kteří působí v terénu a občas tam umírají, když je skosí nemoc nebo kulka. Berme to tak, že Nobelovu cenu dostali tito lidé. A řekněme, že ji také dostala i OSN.

Neboť to není jen organizace, ale také idea. Za to, že není vždy naplněna, nemohou Spojené národy, ale členové. Dlouho si z OSN dělali bitevní pole. Ještě nyní, kdy se situace zlepšuje - lví podíl má na tom Kofi Annan -, můžeme vidět, jak snadno se OSN stává zajatcem zájmů členských zemí.

Lze namítnout, že OSN stále není zralá na tak vysokou poctu. A je to pravda. Ale třeba její nominace něco vypovídá o deficitu možných jiných laureátů. Vypovídá tím něco o současném světě. Rozhlédněte se kolem: byl tady lepší kandidát?

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video