Magistrát se snaží být k důchodcům vstřícný, praktická nedotaženost však způsobuje opak.

Magistrát se snaží být k důchodcům vstřícný, praktická nedotaženost však způsobuje opak. | foto: Profimedia.cz

Osmdesátiletý důchodce zaplatí v zoo víc než 65letý

  • 76
Pražský magistrát zvláštním způsobem žertuje s důchodci. Svým organizacím, jako je například zoo, doporučil, aby seniorům dávali slevy. K jejich prokázání však vyžaduje tramvajenku, která se vydává jen do 70 let. Ti, kterým je víc, tak paradoxně musejí sáhnout hlouběji do kapsy.

Důchodci s takzvaným senior pasem Dopravního podniku se dostanou do zoologické a botanické zahrady a některých muzeí nebo galerií za symbolickou jednu korunu. Nemají-li tento cestovní doklad, zaplatí stejně jako děti nebo studenti, což je například v zoo čtyřicet, v botanické zahradě 45 korun.

Zlevněné tramvajenky ale Dopravní podnik vydává jen důchodcům do 70 let. Ti starší jezdí zadarmo a tak žádnou průkazku nepotřebují. V praxi to tedy znamená, že když si spolu do muzea či planetária vyrazí pětašedesátiletá dcera s devadesátiletou maminkou, ta starší z nich se bude muset plácnout přes kapsu, kdežto čerstvé důchodkyni bude stačit jedna koruna.

"Jako by nám, starším, tím chtěli říct ´dobře jim tak, mají sedět doma´," napsala do redakce 72letá důchodkyně z Prahy 3.

Jasno nemá ani magistrát
Proč magistrát nepochopitelně svázal slevu s vlastnictvím zlevněné průkazky na MHD, nedokázal Luděk Schreib z magistrátního odboru public relations říct. Odpovědnost se nejprve snažil "hodit" na jednotlivé příspěvkové organizace. "Organizace zřizované Prahou si konkrétní slevy pro důchodce i další kategorie návštěvníků stanovují samy," tvrdil nejprve.

Když ho redakce iDNES.cz upozornila na to, že galeriím, muzeím a zahradám nařídil poskytování slevy právě magistrát a to včetně povinnosti identifikovat důchodce pomocí senior pasu Dopravního podniku, nedozvěděla se o moc víc.

"Nemůžu najít nikoho, kdo by byl pod tím podepsaný nebo kdo by něco takového rozhodl. Řešilo se to v kontextu seniorských pasů a ty jsou pořád značně nejasné," sdělil Schreib v pondělí.

Ředitel zoo: Je to absurdní
Víc informací nakonec podal ředitel zoo Petr Fejk. "Magistrát prostě definoval důchodcovský věk věkem, kdy má důchodce právo na tramvajenku. Když jsme na handicap té slevy upozornili, ukázalo se, že by bylo tak administrativně náročné vykazovat právo na poskytnutí slevy jiným dokladem, že to magistrát raději nechal být i s touto absurditou," vysvětlil Fejk.

Důchodci by totiž jinak museli u sebe nosit takzvaný důchodový výměr. Občanský průkaz nestačí. "Z toho se sice dozvíme věk, ale ne to, jestli je ten člověk výdělečně činný. Navíc nemáme ani oprávnění někomu listovat v občance," doplnil Fejk.

Stejně reagovala i mluvčí pražské botanické zahrady. "My s tím bohužel nic nenaděláme. Sami jsme byli zděšeni, když jsme před to byli magistrátem postaveni. Nikdo nám to nedal dopředu vědět," řekla iDNES.cz Marcela Uhlíková.

Dodala, že na to úředníky několikrát upozorňovali. "Ale jestli to hodlají nějak řešit a měnit, to netuším," uvedla Uhlíková. Podle vyjádření Luďka Schreiba to nevypadá, že by se magistrát chystal věcí zabývat. "Stará městská rada už teď z velké části nefunguje a po volbách se ustavuje nová," uvedl.

Zoo přivírá oči
Před branami zoologické a botanické zahrady a dalších institucí tak nadále bude docházet k absurdním situacím, kdy ze dvou stejně starých důchodců jeden slevu dostane, protože vlastní tramvajenku a druhý zaplatí vstupné jen proto, že senior pas z jakéhokoliv důvodu nemá.

Podle mluvčí botanické zahrady si někteří senioři pořizují tramvajenku speciálně proto, aby mohli do zahrady za korunu. Tahat z nich peníze nechtějí ani v zoo. "Většinou přivřeme oči," prozradil Petr Fejk.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video