Přibývá také žen, jimž stačí jen jedno dítě a další už neplánují.
"Platí přitom, že se zvyšujícím se vzděláním žen klesá počet dětí, které žena chce," uvádí socioložka Anna Šťastná.
A když už dospělé ženy, které děti přece jen plánují, jen ne teď, měly odpovědět, kdy je tedy chtějí, pouze šest procent z nich řeklo, že během tří let. Ostatní je chtějí až později nebo vůbec.
To všechno je podle demografů důvodem, proč Česko i přes současný babyboom patří celosvětově k zemím s velmi nízkou porodností.
Proč to tak je? Jsou snad dnes ženy pohodlnější? "Ne. A je dobře, že takové ženy jsou, které jsou cíleně bezdětné," míní psycholog Petr Šmolka. Jedním z důvodů může být podle něj to, že si žena uvědomuje velkou zodpovědnost dobře vychovat dítě.
"Řada žen se zodpovědně rozhodne, že když ony měly problémy ve své rodině, tak to nechtějí opakovat a nechtějí být jako svoje matka. Vědí, že neumí být jiné, tak raději volí cestu nemít žádné dítě," říká Šmolka.
"Pokud vím, že nemám určité schopnosti na to mít děti, je velmi odpovědné jednání vzdát se jich," shoduje se s ním i šéf Národního centra pro rodinu Vít Janků.
Další ženy prostě jen nenašly správného partnera pro početí. "Pro ty další je hodnotou kariéra. Jsou i jiné cíle než děti," říká Vít Janků.
A pak jsou ženy, které by děti mít raději neměly. "Jsou tu duševní nemoci, které se přenáší třeba z matky na dceru," říká Šmolka.
Peníze za to nemohou
V době ekonomické krize také řada lidí zvažuje, zda dítě vůbec uživí. Odborníci však říkají, že peníze bývají jen výmluvou. "S penězi to nemá moc společného, ty při takovém rozhodování nehrají hlavní roli," říká Vít Janků.
"Koneckonců vždycky v dobách, kdy byly krize, tak se rodilo dost dětí. Naopak se to někdy spíš zneužívá jako vysvětlení: nemůžeme si dítě dovolit, byl by to hazard. Je to prostě pseudodůvod," míní Šmolka.
Ženy plánují méně dětí než generace jejich rodičů, a to přesto, že v Česku stále existuje silný společenský tlak, aby splnily český ideál rodiny – dva dospělí, dvě děti.
Téměř dvaapadesát procent žen ve výzkumu přiznalo, že jejich rodiče se domnívají, že by kromě jednoho dítěte měly mít další. A totéž si myslí i jejich přátelé a příbuzní.
V případě bezdětných je tlak ještě větší: skoro 60 procent rodičů míní, že by jejich bezdětné dcery měly mít dítě. "Nikoho bych nenutil. Stát musí jen vytvářet podmínky pro to mít děti, aby nezavládlo přesvědčení, že děti jsou ošklivý hmyz," říká Janků.
Svou roli v rozhodování – mít, či nemít děti – možná hraje i fakt, že ženy kolem sebe vidí, kdo se v Česku o děti převážně stará. "Činnosti spojené s péčí o děti, jako je oblékání, ukládání ke spánku, péče v nemoci, vykonává většinou žena. Rovnoměrněji si partneři dělí jen volnočasové aktivity dětí," zjistil výzkum.
Psycholog: Nebýt matkou je lepší než být špatnou matkouPsycholog Petr Šmolka si nemyslí, že ženy, které nechtějí mít děti, jsou pohodlné a sobecké. "Přibývá jich proto, že dříve neměly takovou možnost volby," říká.
Žen, které nechtějí mít děti, tedy nepřibývá? Jaké faktory ovlivňují rozhodnutí mít, či nemít děti? Takže pohodlnost nehraje roli? A co ten diktát společnosti: každá žena by přece měla mít dítě... |