Reportáž skončila 17. 11. 2014 23:05

Oslavy výročí 17. listopadu 1989

Autorem on-line reportáže je Čeněk Třeček a Václav Ferebauer s přispěním redaktorů ia fotografů DNES.cz, MF DNES a agentury ČTK.

23:04
Vážení čtenáři, on-line reportáž z oslav výročí 25 let od pádu komunismu končí. Děkujeme Vám za pozornost a přejeme dobrou noc.
22:54
Premiér Bohuslav Sobotka přiletěl do Spojených států na čtyřdenní pracovní návštěvu. Jejími vrcholy budou setkání s americkým viceprezidentem Joem Bidenem v Bílém domě a odhalení busty Václava Havla v budově amerického Kongresu.
22:21
Stávkující studenti Divadelní fakulty Akademie múzických umění v Praze (DAMU) z roku 1989 se sešli v jejím sídle v Karlově ulici. Setkání jedné generace, která měnila dějiny, doprovázela dobová atmosféra konce 80. let.
22:15
V Praze večer nezisková organizace Post Bellum udělovala Ceny Paměti národa. Obdrželi ji česká učitelka Dana Vargová, slovenský kněz Anton Strholec, maďarský intelektuál János Kenedi, polský disident Kornel Morawiecki a německý převaděč Manfred Matthies.
21:30
Zpěvačka Marta Kubišová, která se stala jedním ze symbolů událostí 17. listopadu 1989, dnes zpívala na Technické univerzitě v Liberci. O její recitál byl velký zájem, zájemcům místa k sezení v aule nové budovy nestačila. Škola zpěvačku ocenila řádem statečného srdce. Kubišová před zhruba 400 diváky zpívala staré hity i novinky, všemi očekávaná Modlitba pro Martu přišla až na závěr. Diváci do jednoho při modlitbě stáli.
20:52
Koncert na pražském Václavském náměstí skončil.
20:51
Jako vzpomínku na listopadové události roku 1939 pojali brněnský lampionový průvod organizátoři z Nadačního fondu studentů Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. Z Moravského náměstí prošly stovky studentů a dalších lidí okolo významných univerzitních budov až na Kraví horu, kde zakončili průvod zpěvem hymny.
20:23
Listopad 1989 si mohli připomenout chuťově ti, kdo dnes zavítali do menzy Karlovy univerzity na Albertově. Podávala se tam krupicová polévka s vejci a vepřové na kmíně s rýží nebo s těstovinami a s čajem.
20:09
Oslavou svobody a také vzpomínkou na oběti komunismu se po setmění na Národní třídě v Praze stal živý světelný řetěz. Sešlo se zde několik stovek lidí, kteří zapálili svíčky, položili je na chodník a na pár minut se chytili za ruce. Lidé stáli až na most Legií.
19:27
Koncert na Václavském náměstí v Praze přilákal podle odhadu policistů přes 4 tisíce lidí. Jako poslední má před 20:30 vystoupit Jaroslav Hutka.
19:10
  • Jiří Suchý na koncertu Znovu 89 na pražském Václavském náměstí (17. listopadu 2014). / Autor: Petr TopičMAFRA

18:41
Na Václavském náměstí se slaví výročí i hudbou. Na koncertu Českého rozhlasu Znovu 89 vystupují například Jiří Suchý, Vladimír Merta, Jaroslav Hutka, Michal Kocáb či Aneta Langerová. Server iDNES.cz sleduje dění na náměstí v přímém přenosu. Na přenos se podívejte zde
18:19
Na pražské Národní třídě je stále dlouhá fronta lidí, kteří chtějí uctít památku studentů napadených před 25 lety. S květinou a svíčkou v ní stojí i česká eurokomisařka Věra Jourová.
18:20
17:45
Až tři stovky masek v nadživotní velikosti prošly odpoledne centrem Prahy v karnevalu Sametové posvícení, který se připojil k oslavám svobody. Občanské iniciativy a hnutí, jež průvod pořádaly, satiricky znázornily problémy současnosti i minulosti. Nápadité masky upozorňovaly například na kauzu pražské Opencard s maskou bývalého primátora Pavla Béma a karikovaly ruského prezidenta Vladimira Putina kvůli krizi na Ukrajině a nedostatečný zájem Evropy o její řešení.
17:12
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek nepokládá vypískání Zemana na Albertově za selhání jeho kritiků. Ministr financí Andrej Babiš to považuje za ostudu, protestovat se podle něj mělo na Hradě.
16:59
První otázka na prezidenty zněla: "Kdy pomůžeme našim bratrům na Ukrajině? Sláva Ukrajině." Miloš Zeman odpověděl, že po mírových rozhovorech v Minsku se naskýtá dobrá šance na dohodu. Věří, že je Petro Porošenko silný politik, který bude schopen nastolit mír na Ukrajině.
16:43
Maďarský prezident János Áder mluvil o rozdílech mezi dobou komunismu a dneškem. "Lidé si četli samizdaty v maskované podobě. Dnes si každý čte, co chce. Tehdy také musel člověk žádat o vízum. Jedním z triků státu bylo, že úřady povolovaly vycestovat jen polovině rodiny. Ti, co zbyli, se stali rukojmími. Dnes můžete cestovat, kam chcete a kam vám to finance dovolí. Věřím, že touha po svobodě vedla studenty a další lidi na ulici."
16:31
„Chceme, aby i dnešní generace v sobě probudila pocit, že jsou občané a že jsou zodpovědní za budoucnost,“ řekl Gauck v závěru své řeči, za níž sklidil potlesk v sále.
16:31
"Máme všichni společný cíl, chceme svobodu, právní stát a rovnost před zákonem. Jakkoli mohou být naše modely rozdílné, šli jsme společnou cestou. Vidím zde mladé lidi a je důležité, aby si uvědomili, že toto datum, 17. listopadu, souvisí také s budoucností. Máme před sebou spoustu nedokončených úkolů. Problémy týkající se klimatických změn či zdrojů, které nám mizí. Ale také jsou zde problémy, které se týkají přiostření krizí ve světě," připomněl německý prezident Joachim Gauck.
Načíst další