Politici slaví Svátek práce. Demokracie roní slzy, vzkázali komunisté

  • 1612
Svátek práce si tradičně připomínají především politické strany a jejich přívrženci. Prvomájové akce uspořádali zejména komunisté a sociální demokraté. Obě strany využily projevy ke kritice současné vlády. V Praze se také sešli anarchisté a Přerovem pochodovali přívrženci krajní pravice.

Členové KSČM a příznivci strany přišli navzdory chladnému počasí na tradiční místo: Výstaviště v pražských Holešovicích. Mezi účastníky nechyběl ani tajemník tehdejšího Ústředního výboru Komunistické strany Československa Milouš Jakeš a objevil se i bývalý ministr zahraničí ve vládě ČSSD Jan Kavan.

U vchodu do někdejšího Parku kultury a oddechu Julia Fučíka vítala komunisty skupinka jejich odpůrců z iniciativy ProtiAlt s transparenty a nápisy Táhněte do KLDR, Zámek hrůzy zadarmo = slez bolševiků. "Chceme poukázat na to, že strana, která je v podstatě nelegální a propaguje násilí, by neměla mít takové mítinky. Mělo by se také usilovat o  to, aby se o zločinech komunismu dostatečně vyučovalo na školách," shrnul požadavky ProtiAltu Jan Hodic.

OBRAZEM: Svět oslavil první máj protesty a radostí. Dorazil i Lenin

Posléze se demonstranti přesunuli přímo na Křižíkovu fontánu, kde se slavnost koná. "Vítejte mezi námi," pronesl ironicky směrem k protestujícím jeden z účastníků oslavy. Ostatní ovšem tak smířliví nebyli a volili i mnohem ostřejší slova. "Byli na nás sprostí jak dlaždiči," shrnul Hodic.

Poslankyně Marta Semelová se proto snažila své příznivce krotit. "Je potřeba se nenechat vyprovokovat a případně s nimi diskutovat," vyzvala účastníky z pódia. Někteří její slova vzali vážně.

Jsem taky komunista, musel se hájit kritik

Do debaty s oponenty se pustil například mladý komunista Michal Ulvr. "Myšlenka komunismu byla v minulosti několikrát zneužitá a docházelo i k totalitním a velmi tvrdým represím, když se dostali k moci lidé, kteří důvěru lidí a myšlenku zneužili. S protestujícími jsem se pak shodli, že nejvíce byli trestáni právě lidi z levice. Nemůžu ale souhlasit o požadavkem na zrušení komunistické strany nebo změně názvu," říká Ulvr v rudém tričku a dvěma dredy vzadu na hlavě. 

Pochod extremistů

Vandasovci projdou Přerovem

Kvůli rozhovoru s protestujícími padl hněv komunistů ale i na něj. "Vždyť já jsem také komunista," musel se Ulvr hájit před slovními útoky svého staršího spolustraníka.

Oslavu zahájila Píseň práce, kterou přítomní vyslechli vestoje, a projev Semelové. Mluvila o krizi kapitalismu a chudobě občanů. "Demokracie roní slzy při pohledu na chudobu a každodenní porušování lidských práv v této zemi," prohlásila. "Místo pravdivých zpráv můžeme sledovat dokumenty plné historických lží, které mají napomáhat rozdělování společnosti a vyvolávat štvavé antikomunistické kampaně," tvrdila.

"To, že stále rostou ceny, nikoho netěší. Myslím, že většina lidí si přeje, aby tato vláda odešla," řekl České televizi Jakeš.

Komunistický svaz mládeže na místě prodával placky s nápisem "Volím Karla". Tedy stejným heslem, se kterým šel do prezidentské volby Karel Schwarzenberg. Zatímco na nich byl portrét současného ministra zahraničí, na komunistických je černobílá fotka Karla Marxe. Stejně jako v předchozích letech jsou návštěvníkům k dispozici stánky s knihami. Na prodej je například sborník kolektivu autorů K socialismu 21. století.

Ve dvě vystřídali komunisty sociální demokraté

ČSSD pozvala příznivce na více než stovku míst po celé republice. Třeba do Liberce, Olomouce nebo Ústí nad Labem.

"Je to tradiční svátek, k němuž se sociální demokracie tradičně hlásí. První máj je období boje za práva zaměstnanců, rovné příležitosti a všeobecně rovné volební právo," řekl ve videopozvánce předseda strany Bohuslav Sobotka.

Prvomájové akce Sobotka zahájil brífinkem na Masarykově náměstí ve Vyškově, kam přišly zhruba dvě stovky lidí. Sobotka zopakoval hlavní body kritiky současné vlády. "V naší zemi velmi negativně projevují dopady politiky plošných škrtů a zvyšování nepřímých daní. Máme největší nezaměstnanost v novodobé historii, naše ekonomika se potácí v nejdelší recesi od roku 1997. Vládní reformy zhoršily schopnost státu zajišťovat základní jistoty pro občany," uvedl Sobotka.

První místopředseda strany kritizoval mimo jiné páteční slova premiéra Petra Nečase, že vláda se pokusí na sociální služby najít dalších 350 milionů korun. "Ve skutečnosti je potřeba částka půl miliardy korun. Vláda se chová jako Chytrá horákyně," řekl Michal Hašek.

V Praze na Výstavišti vystřídali sociální demokraté komunisty kolem druhé hodiny. Prostor totiž tradičně pro své oslavy využívají obě strany, a musí se proto o něj dělit. "Je to tady tradiční, byť já bych asi preferoval jiné místo více mezi lidmi než být schovaný tady na Křižíkové fontáně. Ale to není podstatné," řekl senátor a neúspěšný kandidát na prezidenta Jiří Dienstbier.

Spolu se stranami se vyměnili i účastníci, i když někteří jednotlivci zůstali a přešli plynule z komunistické oslavy na sociálně demokratickou.

Přišel se podívat i provozovatel Matějské pouti Václav Kočka, jehož syna před lety zastřelil Bohumír Ďuričko. Stalo se to po křtu knihy Jiřího Paroubka (více zde). Dorazili i pražští zastupitelé Karel Březina a Petr Hulinský. Ten rozdával svým příznivcům autogramy do své publikace Trestněprávní minimum pro občany. Mezi přítomnými nechyběl exministr Jan Kavan, který už dopoledne navštívil akci komunistů. Akce ČSSD ale přilákala celkově méně lidí než sraz komunistů, a ubylo i stánků s občerstvením a propagačními materiály.

Mezi voliče vyšla také šéfka Suverenity Jana Bobošíková. Její dopolední vystoupení na Střeleckém ostrově ale zaujalo podle reportérky iDNES.cz jen několik lidí.

Do ulic rovněž vyrazili anarchisté, kteří si odpoledne dali sraz na pražském náměstí Republiky na akci nazvané Párty skončila.

Středa ale nepatří jen politikům a jejich voličům. Hledat rozkvetlé třešně se vydali milenci, kteří se pod nimi dle tradice líbají. Květen je tradičně také měsícem studentských majálesů a stavění májek. Jednu z nich dopoledne hasiči vztyčili na olomouckém Horním náměstí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue