Oslavy pádu Bastilly omezilo sucho

  • 13
Tradiční oslavy pádu Bastilly provázela zpřísněná bezpečnostní opatření. Úřady kvůli loňskému pokusu o atentát na prezidenta Chiraka nasadily na 5000 policistů. Některá města navíc kvůli suchu zrušila ohňostroje. Státní svátek načala vojenská přehlídka v Paříži.

Prohlédněte si fotografie

Světelná show a hasičské bály po celé zemi tradičně oslavy pádu Bastilly završují. Hlavní ohňostroj s podtitulem "Tak to je Paříž" se letos koná za Eiffelovou věží.

Ne všude si však ohňostroje užijí. Letošní léto ve Francii je zejména na jihu země velmi suché, a tak se radnice v Grenoblu a některých dalších městech rozhodly světelné show zrušit kvůli obavám z požárů.

Další možné potíže vyřešilo nasazení 4750 policistů, kteří měli během úvodní vojenské přehlídky zamezit útokům na veřejné činitele a demonstracím z řad korsických separatistů, odpůrců geneticky upraveného jídla a umělců.

Francouzské úřady mají v živé paměti pokus o atentát, k němuž se před rokem během oslav pádu Bastily na Champs Elysées odhodlal Maxime Brunerie. Jeho úmysly překazili kolemjdoucí, kteří zmařili výstřel. - více zde

Mladý neonacista mířil na prezidenta Jacquesa Chiraka, který si loni stejně jako letos neodpustil tradiční jízdu v otevřeném velitelském voze, z něhož zdravil přihlížející davy lidí.

Chirac, obklopen příslušníky Republikánské gardy na koních, projel od Vítězného oblouku až na náměstí Svornosti, odkud se členy vlády sledoval hodinové defilé z prezidentské tribuny.

Vojenskou přehlídku zahájil přelet stíhaček, které za sebou na blankytném nebi zanechávaly stopu v barvě trikolory, a dalších strojů francouzské armády. Celkem se defilé zúčastnilo 3840 vojáků, 280 koní, 350 automobilů a přes sto letadel.

V čele pozemní části přehlídky šlo pod velením německého generála Holgera Kammerhoffa 120 příslušníků nového Evropského armádního sboru Eurocorps. Jeho členy jsou kromě Francie také Belgie, Německo, Lucembursko a Španělsko.

PÁD BASTILLY

Dobytí pařížského vězení Bastilly 14. července 1789 odstartovalo francouzskou revoluci, která vedla ke svržení monarchie, popravám krále Ludvíka XVI. a královny Marie Antoinety a ustavení republiky.

Oficiální část oslav pokračovala tradiční zahradní slavností v prezidentském Elysejském paláci, na níž byl pozván i jihoafrický exprezident Nelson Mandela.

Francouzské televize se navíc chystaly odvysílat velký rozhovor s Chiracem, v němž by měl podpořit ekonomické a administrativní reformy premiéra Jean-Pierre Raffarina. Pak už byly v plánu jen ohňostroje a bály. - Jak vypadaly oslavy v roce 2000?

Vojáci se účastní přehlídky v pařížské Champs Elysées během oslav pádu Bastilly. (14. července 2003)

Francouzský prezident Jacques Chirac obklopen vojáky se účastní přehlídky v pařížské Champs Elysées během oslav pádu Bastilly. (14. července 2003)

Letečtí akrobati ze skupiny Patrouille de France zahájili přeletem nad pařížským Vítězným obloukem vojenskou přehlídku uspořádanou u příležitosti francouzského státního svátku - výročí pádu Bastilly v roce 1789. (14. července 2003)

Francouzský prezident Jacques Chirac (vlevo) a premiér Jean-Pierre Raffarin při slavnostní vojenské přehlídce uspořádané u příležitosti francouzského státního svátku - výročí pádu Bastilly v roce 1789. (14. července 2003)

Francouzský prezident Jacques Chirac projíždí v otevřeném voze po pařížské avenue Champs-Elysées před slavnostní vojenskou přehlídkou uspořádanou u příležitosti francouzského státního svátku - výročí pádu Bastilly v roce 1789. (14. července 2003)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video