Henryk Jankowski

Henryk Jankowski | foto: Profimedia.cz

Osamělá smrt. Zemřel kontroverzní kněz a zpovědník Lecha Walesy

  • 16
V gdaňském hospici zemřel v osamění kněz polského disentu Henryk Jankowski. Mohl ho stihnout stejný osud jako kněze Jerzyho Popieluszka, kterého umučila komunistická tajná policie. On ale perzekuci přežil. Kázat mu zakázal až po pádu režimu arcibiskup. Kvůli antisemitským výrokům.

Jankowski a Popieluszko. Oba kázali v 80. letech v gdaňských loděnicích během mohutných protikomunistických stávek. Oba byli perzekvovaní.

Jezryho Popieluszka zavraždila před čtvrt stoletím státní policie, na pohřbu i na letošní slavnosti jeho blahoslavení se sešly tisíce lidí. Henryk Jankowski, osobní zpovědník Lecha Walesy, zemřel v pondělí večer. Zcela opuštěn.

Psala se 70. léta a kostel svaté Brigity v Gdaňsku byl v ruinách. Uprostřed stál mladý kněz a kázal. Když pršelo, držel v ruce deštník. Ale kázal. Když v 80. letech začali dělníci gdaňských loděnic stávkovat, tak jako Popieluszko i on přispěchal sloužit mše, nosil si rybářskou stoličku a zpovídal pod širým nebem.

Blahořečení Popieluzska

Na mši k beatifikaci umučeného kněze se sešly tisíce lidí

I Lecha Walesu. Když byl budoucí prezident v internaci, Jakowski mu osobně vozil jídlo. Farnost sv. Brigity se stala, jak píše Gazeta Wyborcza, Mekkou opozice.

Farář kolem sebe shromáždil lidi, kteří spolu s ním sháněli peníze pro 449 rodin perzekvovaných nebo vězněných odpůrců režimu. A kněz dokonce přímo na faře pořádal zabijačky, výslužky pak rozdával hladovějícím. Vytrvale jej zatím šikanovala státní bezpečnost, Jankowského však nezastrašila ani brutální vražda jeho spolubratra. On se pádu režimu dožil.

Z kněze disentu antisemitou

Jenže po roce 1989 se podle svých někdejších přátel začal cítit "nedoceněný a snažil se na sebe poutat pozornost". A to dost podivnými způsoby. Začal se obklopovat luxusem.

"Zhlédl se v defilé, přehlídkách, uniformách. A hlavně v řádech," napsala o něm tehdy Gazeta Wyborcza. Toužil se stát vojenským biskupem, ale zůstal jen proboštem u sv. Brigity.

Jerzy Popieluszko

Jerzy Popieluszko

Zhrzený, začal na Velikonoce zdobit oltář Krista sejmutého z kříže nápisy typu: "Židi zabili Pána Ježíše." Během kázání se zeptal Lecha Walesy: "Kdo z vašich politiků, které jste nabrali do Sejmu, pochází z Izraele a kdo z Moskvy?" Tehdy dostal od biskupa první zákaz kázat na veřejnosti.

Jankowski měl však i obchodního ducha. Vždy uměl sehnat sponzory pro své nápady. Jen na léky do Gdaňska od krajanů z Ameriky podle Rzeczpospolity vyprosil miliony dolarů. Občas však biskupové nad jeho aktivitami skřípali zuby. Třeba když začal prodávat víno se speciálními etiketami se svou podobiznou.

Minerálka značky Prelát

Výtěžek ovšem měl jít na jantarový oltář pro kostel svaté Brigity. "Ježíš nám ukázal, že je možné měnit vodu ve víno a já zas měním víno na vodu," vykládal polskému tisku, když se rozhodl prodávat i minerálku se svým portrétem a značkou "Prelát". Zároveň se mu mimořádně dařilo nacházet náhradní rodiče (i mezi krajany v zahraničí) pro děti z gdaňských dětských domovů.

Přes všechny záslužné činy však kolem něj bylo čím dál víc kontroverzí. Čelil obvinění (nepotvrzenému) ze sexuálního obtěžování ministranta. A také že kdysi udával státní bezpečnosti. Otevřeně v kostele distribuoval antisemitskou literaturu, z úřadu jej proto roku 2004 odvolal gdaňský metropolita.

Přestože do konce života rozdával všechno, co mohl, odvrátili se od něj i jeho nejbližší. Zemřel sám. V gdaňském hospici. Nikdo jej na oltář, jako Popieluszka, nevynesl.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue