Ze satelitního snímku je zřejmé, že kamenolom je už nyní blízko osadě. Těžaři jej přesto chtějí přiblížit o dalších 200 metrů.

Ze satelitního snímku je zřejmé, že kamenolom je už nyní blízko osadě. Těžaři jej přesto chtějí přiblížit o dalších 200 metrů. | foto: Google/iDNES.cz

Osada trpí hlukem z kamenolomu, těžaři jej teď chtějí ještě blíž u domů

  • 10
Obyvatelé osady Chobyně na Prostějovsku bojují s majiteli nedalekého kamenolomu. Lom jim roky ztrpčuje život a těžaři navíc chtějí posunout jeho hranice blíž k osadě. Dobývání kamene, které provází hluk, otřesy a prašnost, by se mohlo lidem přiblížit až o 200 metrů, okraj lomu by byl jen pár desítek metrů od domů.

Na veřejném projednání, které se konalo v úterý, zela mezi zúčastněnými hluboká propast. Na jedné straně byli zpracovatelka posudku, která se stále dokola "zaklínala" splněnými normami, draví těžaři, kteří odmítli připustit omezení těžby byť jen o víkendech, a projektant, který s blahosklonným úsměvem posílal všechny dotazy do patřičných mezí.

Na druhé straně pak zoufalí a nešťastní obyvatelé Chobyně, kteří se děsí toho, až se hranice lomu objeví těsně za jejich humny.

"Vy máte čísílka, ale my tady žijeme"

"My víme, jaký je dnes hluk, když se střílí, a jak se nám hýbou podlahy. Přiblížením těžby se to všechno ještě zhorší a hlavně se zvýší prašnost. Vy se bráníte čísílkama, ale my tady žijeme," stěžoval si jeden z obyvatelů Chobyně Václav Krejčíř, který chce se sousedy založit občanské sdružení.

Hlukové, seizmické nebo normy na prašnost jsou podle něj jedna věc, realita života v blízkosti lomu je však něco úplně jiného.

Kamenolom, který má vstup z Nectavského údolí, provozuje společnost Eurovia Stone CZ, za kterou stojí francouzská firma. V plánu má rozšíření těžby na plochu dalších 4,5 hektaru, což by hranici lomu posunulo až o 200 metrů k Chobyni.

"Nepředpokládáme zvyšování objemu těžby, chceme jen dál využívat stávající ložisko," prohlásil jednatel Eurovie Josef Starý.

Žili byste padesát metrů od lomu? ptají se lidé těžařů

Firma zde těží surovinu pro drcené kamenivo. "Když bude lom 50 metrů od hranic mého pozemku, tvrdíte mi, že tam nebude hluk? Když dnes bagr v sobotu láme kamení, znáte ten kravál? Viděli jste naše domy, že tam nejsou praskliny? Žili byste padesát metrů od lomu, kdyby se vám celý den prášilo na hlavu?" brání se další obyvatel z Chobyně Josef Beránek.

"Na zdraví mi nepřidá, že budete hluk a prašnost sledovat a vyhodnocovat. Domy, které jsme budovali celý život, ztratí na hodnotě. Vy to berete jen z hlediska zisku a peněz," zlobí se Beránek.

Zpracovatelka příslušného posudku Pavla Žídková prohlásila, že podle studií jsou všechny údaje pod limity. "Například stávající protihlukový val bude sloužit tak dlouho, dokud nebude vybudován nový," řekla. S přibližováním lomu k Chobyni budou těžaři podle ní muset dbát na prašnost a těžbu třeba kropit a také budou sledovat otřesy a případně přizpůsobí sílu náloží.

Šubířov "své" osadě nepomůže, těžaři jej totiž sponzorují

"Jsou to jen sliby. Čtyři roky jsem vedení lomu žádal o protokol o seizmickém měření a nic nedostal," podotkl však Beránek.

Chobyně, kde žije asi třicítka lidí, patří pod Šubířov. Ani ten osadě moc nepomůže. "Vím, že je to tam těžké, ale věřím, že se s Eurovií dohodneme na opatřeních proti hluku i prachu. V lomu pracuje polovina našich obyvatel, navíc máme malý rozpočet a Eurovia je generálním sponzorem obce," řekl starosta Šubířova Jindřich Ritter.

Jak Nectavské údolí, tak celá oblast západně od Konicka patří k vyhledávaným turistickým a rekreačním cílům. Úřady nyní musí dokončit studii EIA, která může stanovit podmínky rozšíření těžby, pak přijde na řadu projektová dokumentace.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video