Orlické hory postihla nebývalá katastrofa

  • 14
Orlické hory zasáhla velká ekologická katastrofa: umírají tu stromy na tisících hektarech. "Něco takového nemá obdoby," řekl otřesený Jan Kolowrat, který v Orlických horách vlastní rozsáhlé pozemky. Jeho slova potvrzují odborníci z ministerstev životního prostředí a zemědělství. Pohromou jsou zasaženy lesy na více než třetině hor. Experti nyní zkoumají, co mohlo usychání především mladých smrků způsobit.

Nejčastěji se hovoří o tom, že v zimě zasáhla Orlické hory nebývalá koncentrace škodlivin. "Jakýsi chemický šleh," tvrdí náměstek ministra zemědělství Pavel Rybníček. Kdo zplodiny vypustil, není známo. "Mohlo to být někde v České kotlině a Orlické hory to chytily," uvedl Rybníček.

Akutní poškození doprovází neobvyklé příznaky. "Dříve ztrácely jehličí až nejstarší smrky. Teď jsou nejvíce poškozeny nejmladší ročníky. Červenají, hnědnou a opadávají," uvádí mluvčí ministerstva Pavel Kovář. 

"Stala se nějaká lumpárna," tvrdí Kolowrat. "Můj názor je, že lesy jsou poškozeny chemicky." Orlické hory jsou z minulých desetiletí velmi oslabené, v půdě je spousta škodlivých látek a stromy zde umíraly už před několika lety.

"To, co se tady stalo asi před dvěma lety, je slabým odvarem letošního stavu. Máme tady třeba souvislý půlhektarový uschlý les," říká Jiří Zatloukal, hlavní lesní správce soukromých Lesů Janeček.

Mluvčí ministerstva zemědělství Pavel Kovář uvedl, že po letošní, mimořádně dlouhé zimě očekávali lesníci větší škody v lesích. "Zatímco v Krušných a Jizerských horách, v Krkonoších a Jeseníkách odpovídalo poškození prognózám, V Orlických horách nastalo mimořádné zhoršení zdravotního stavu lesa," konstatuje Kovář.

Po optimistických prognózách z 90. let, kdy elektrárny, chemičky a další podniky odsířily své provozy, je to už druhý případ ekologické katastrofy v lesích. V zimě na přelomu let 1995 a 1996 bylo poškozeno na 23 tisíc hektarů smrku v Krušných horách, přičemž asi dva a půl tisíce zcela odumřelo.

V Orlických horách jsou podle odhadů poškozeny stromy na šesti tisících hektarech a většina patrně nepřežije. "Vrcholové partie hor vypadají skutečně dramaticky, když jsme v pondělí některé jejich části procházeli, byl jsem otřesen," řekl v deníku Právo Petr Narwa, přednosta Okresního úřadu v Rychnově nad Kněžnou.

Příčiny poškození zkoumají experti ministerstva zemědělství a ministerstva životního prostředí a další odborníci. Katastrofa v Orlických horách potvrzuje, že zdravotní stav českých lesů patří k nejhorším v Evropě.

Geochemik Jakub Hruška z Českého geologického ústavu je přesvědčen o tom, že část viny za umírání lesů v Orlických horách je na lesnících. "Neustále se snaží pěstovat smrky, ale hory to neunesou," tvrdí Hruška. Lesníci se brání tím, že vysazují více listnáčů, které jsou odolnější, ale změna ve složení lesů bude trvat několik desítek let.

Hruška je rovněž přesvědčen, že ve zvláště exponovaných oblastech, mezi něž Orlické hory patří, není správné vápnění lesní půdy.

"Vápnění tomu nepomůže, spíše naopak," říká Hruška, podle něhož by bylo nejlepší nedělat s lesy v Orlických horách vůbec nic a nechat přírodu, aby si pomohla sama.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue