Ochránce přírody Otakar Závalský se zastřeleným orlem skalním v místě nálezu.

Ochránce přírody Otakar Závalský se zastřeleným orlem skalním v místě nálezu. Vzadu myslivecký posed, dravec byl zastřelen loveckou brokovnicí. | foto: Robert Kruszek

Orla ze záchranného programu zastřelili v Polsku. V těle měl osm broků

  • 71
Největším nepřítelem návratu přísně chráněného orla skalního do tuzemských hor jsou sami lidé. Nejsamostatnějšího samce Urbana, který byl ve výborné kondici, někdo v Polsku brokovnicí zastřelil. Dravec byl osm kilometrů od hranic. Ochránci přírody podávají trestní oznámení.

Záchranný program začal v roce 2006 a centrem se stala Stanice na záchranu volně žijících živočichů v Bartošovicích na Novojičínsku. Na Slovensku ochránci přírody odeberou druhá orlí mláďata, která by starší sourozenci stejně zahubili, a převezou je do Bartošovic, kde se o ně stará adoptivní orlice Dina.

Naučí je vše podstatné, navíc ochránci přírody s nimi cvičí i letové schopnosti. Pak je přemístí do rozletové klece v Beskydech a po čase vypustí na svobodu. Ještě chvíli dravce přikrmují a pak už jen sledují pomocí satelitních vysílaček, kudy se pohybují. Cílem je zahnízdění a rozmnožení orlí populace, která by po více než sto letech obsadila Beskydy a další tuzemská pohoří.

Lovecké broky zasáhly důležité orgány

Jenže samec Urban, vypuštěný v loňském roce, najednou podle vysílačky přestal létat. "Rozhodli jsme se pro prověření přímo v terénu a v sobotu jsme ho bohužel mrtvého našli v blízkosti polské obce Pruchna, asi osm kilometrů od českých hranic," uvedl Petr Orel z bartošovické stanice.

Zmrzlé tělo dravce leželo pod sněhem a identifikován byl podle pravého kroužku na noze. Nález pracovníci hned ohlásili na policejní stanici ve městě Strumieň.

Při veterinárním vyšetření se jednoznačně potvrdila vina člověka. V těle měl orel osm broků vystřelených z lovecké brokovnice. Broky zasáhly životně důležité orgány, například srdce, plíci nebo játra. Majestátní dravec neměl šanci na přežití.

Urban byl ve výborné kondici, sám lovil

Urban vážil tři a půl kilogramu, což značí výbornou fyzickou kondici. "Byl to největší samec vypuštěný v rámci projektu. Po několika týdnech se zcela osamostatnil a nebyl dále přikrmován, již v druhém týdnu po vypuštění byl pozorován při lovu drobných zemních hlodavců," přiblížil vedoucí projektu.

Urban se zdržoval především na území Moravskoslezského kraje a několikrát zalétl také do přilehlých hraničních oblastí v Polsku. "To se mu bohužel stalo osudným," povzdychl si Petr Orel.

Ochránci přírody se chystají na podání trestního oznámení. "Věříme, že se k němu připojí i polští ochranáři. Chceme věřit, že polské orgány případ řádně vyšetří a doufáme, že budou úspěšnější než v obdobných kauzách jejich čeští kolegové. Pro úspěšnost projektu je to nesmírná ztráta," konstatoval Orel.


Video