Originál Železného smlouvy zmizel ze spisu

Originál smlouvy s lichtenštejnskou firmou Astrona Foundation, jejímž prostřednictvím se Vladimír Železný snaží vyhnout povinnosti zaplatit americké firmě CME miliardu korun, se ztratil ze soudního spisu. MF DNES to dnes potvrdil Železného právník Aleš Rozehnal. "Je to velmi závažná věc. Podáváme proto trestní oznámení na neznámého pachatele," uvedl. Rozehnalovi spolupracovníci požádali o nahlédnutí do spisu v den, kdy MF DNES zveřejnila informaci, že se v celé kauze někdo pokusil o podvod: úředně ověřená smlouva s Astronou Foundation, jejíž kopii má MF DNES k dispozici, je falešná.

U jedné z firem je tu totiž uvedena adresa, na níž v den podpisu - 15.10. 1997 - společnost nemohla sídlit. Na dotyčnou adresu se však přestěhovala až o rok později - v listopadu 1998.

Dokument, vydávaný za smlouvu Železného a Astrony Foundation, tedy ve skutečnosti nemohl být vyroben a podepsán v roce 1997. Někdo se tak pokusil nepravdivým údajem zmanipulovat probíhající soudní spor, v němž je od Železného vymáhána miliarda korun, kterou má uhradit na základě rozhodnutí mezinárodní arbitráže.

Obchod s Astronou Foundation je přitom v kauze vymáhání dluhu klíčový. Právníci ředitele TV Nova totiž tvrdí, že Železný v obchodu s Astronou utrpěl miliardovou škodu, kterou mu špatným hospodařením způsobila CME. Přihlásil tedy tuto škodu jako pohledávku proti miliardě, kterou po něm už měsíc vymáhá CME. Pokud by český soud Železného návrh uznal, nemusel by šéf Novy americké společnosti vracet nic.

CME se zatím k celé záležitosti odmítá vyjadřovat. V pondělí pouze uvedla, že podala trestní oznámení, protože údajný Železného obchod s Astronou a tedy i jeho žádost o vyrovnání pohledávek považuje za podvrh. Zástupce CME Michal Donath dokonce prohlásil, že lichtenštejnská smlouva, kterou Železný předložil, nápadně připomíná padělek. Nevysvětlil však přesně, o jaké informace firma své tvrzení opírá.

Právníci Vladimíra Železného trvají na tom, že obchod s Astronou skutečně proběhl. Jako důkaz předložili MF DNES v úterý dokument s originálními podpisy, který je zcela totožný s "falešnou smlouvou", inkriminovaná adresa je v něm však uvedena správně. "My jsme na soud podávali tuto listinu jako originál," tvrdí Rozehnal. Potřebné doklady už také údajně předal policii. Vzhledem k tomu, že ve spise v této chvíli není žádná smlouva, se však ani toto tvrzení nedá ověřit.

Pokus o zfalšování spisu může mít několik "autorů":
1) Smlouvu se špatnou adresou (a tudíž falešnou) předložil soudu Železný
, aby se nelegálně vyhnul placení miliardy korun. "Lichtenštejnský obchod" v takovém případě nikdy neproběhl a je jen fiktivní. Železného lidé se ve chvíli, kdy byla špatná adresa odhalena, pokusili zamaskovat chybu tak, že "zařídili", aby dokument ze spisu zmizel. Opravená smlouva se správnou adresou, kterou v úterý viděla MF DNES, je tedy také vyrobená až dodatečně a je také falešná.
2) Smlouvu se špatnou adresou někdo "vyrobil", aby zdiskreditoval Železného. Následně se ji prostřednictvím soudu pokusil zaměnit za originál, který byl v pořádku. V takovém případě chce přimět policii, aby Železného začala stíhat kvůli podvodu, kterého se však nedopustil.

V obou případech musel podvod proběhnout za asistence některého ze soudních úředníků, kteří mají přístup ke spisu. Příslušný soudce redaktorovi MF DNES oznámi, že se vyjádří ve čtvrtek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video