Organizační výbor Senátu doporučil schválit ústavní žalobu na Klause (ilustrační snímek)

Organizační výbor Senátu doporučil schválit ústavní žalobu na Klause (ilustrační snímek) | foto: Petr Topič, MAFRA

Žalujte Klause, doporučil výbor senátorům. Hlasovat se bude v pondělí

  • 225
Senátní organizační výbor doporučil schválení ústavní žaloby na prezidenta Václava Klause. Nic už tak nebrání jejímu projednání na mimořádné schůzi.

Text žaloby nakonec podepsalo 28 senátorů. Podle ČTK, která má znění návrhu k dispozici, ho podepsali senátoři ze všech klubů kromě ODS. Pod textem se tak objevilo například jméno Jiřího Dienstbiera, Zdeňka Škromacha, Elišky Wagnerové nebo předsedy klubu Starostové a nezávislí Jana Horníka.

Velezrada

Podle Ústavy ČR není prezident z výkonu své funkce odpovědný. Nelze jej zadržet, trestně stíhat ani stíhat pro přestupek nebo jiný správní delikt.

Podle článku 65 Ústavy však lze hlavu státu stíhat pro velezradu a pro hrubé porušení Ústavy nebo jiné součásti ústavního pořádku. Ústavní žalobu na prezidenta v takovém případě podává Senát a jedná o ní Ústavní soud.

Trestem může být ztráta prezidentského úřadu a způsobilosti jej znovu nabýt.

- Velezradu Ústava definuje jako jednání prezidenta republiky směřující proti svrchovanosti a celistvosti republiky, jakož i proti jejímu demokratickému řádu.

- Pokud Ústavní soud shledá prezidenta vinným, ztrácí hlava státu úřad a způsobilost ho znovu nabýt. Nárok na prezidentský plat a další požitky po skončení výkonu funkce mu v takovém případě nenáleží.

Klause chtějí pohnat před Ústavní soud kvůli údajné velezradě. Současná hlava státu se jí měla dopustit zejména vyhlášením novoroční amnestie, ale i dalšími skutky - například nepodepsání dodatku lisabonské smlouvy nebo nejmenování nových ústavních soudců. Opakovaně se tak podle nich "dopustil jednání směřujícího proti svrchovanosti republiky, jakož i proti jejímu demokratickému řádu"

Návrh na obžalobu přijal ve středu předseda Senátu Milan Štěch, který ještě odpoledne svolal zasedání organizačního výboru, který měl rozhodnout, zda návrh splňuje potřebné náležitosti. Žádné chyby však nenašel a návrh senátorům doporučil na pondělním plénu přijmout. Podle Jiřího Dienstbiera dokonce "výraznou většinou".

Aby mohla být žaloba k Ústavnímu soudu podána, musí ji schválit nadpoloviční většina senátorů. Výsledek jednání se podle Štěcha nedá odhadnout. "Jednání asi bude poměrně živé, rušné, názory jsou protichůdné," řekl novinářům ve středu.

Politické hrátky, ubohost a rozdělená ČSSD

Sám Klaus, který je momentálně na návštěvě Slovenska žalobu označil za "politické hrátky". "Je to smutné, že někteří lidé z naší politické opozice používají výhrůžku ústavního soudu k tomu, aby řešili svůj nesouhlas politického typu," prohlásil.

Ještě více se však proti snaze členů horní komory vymezil premiér Petr Nečas. "Za dobu, kdy jsem v politice, jsem se s takovou ubohostí nesetkal. Stydím se za ně, hanba jim," prohlásil.

Miloš Zeman, který se prezidentské funkce ujme 8. března by Klausovy kroky včetně tolik kritizované amnestie za velezradu neoznačil. "Já se domnívám, že pokud páni senátoři žalují pana prezidenta Klause pro velezradu, tak je to poněkud velmi a velmi nadnesený termín. A velmi jsem uvítal, že i někteří sociálnědemokratičtí senátoři tento návrh odmítli," řekl Zeman při příchodu do své kanceláře.

Narazil tím na fakt, že ani opoziční senátoři nejsou jednotní. Text amnestie podpořila při orientačním hlasování necelá dvacítka z 32 přítomných členů senátního klubu ČSSD. Ten potvrdil, že jeho členové budou mít v pondělí volné hlasování (více se dočtete zde).

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video