Orel kamčatský se v Česku ve volné přírodě nevyskytuje, volně ho lze zahlédnout například v Rusku nebo Japonsku. U nás ho chová pět zoologických zahrad a několik sokolníků.
„Pozorovali jsme jej v sobotu v polích nedaleko od Přerova, velmi nás to překvapilo. Vzhledem k tomu, že tento druh nežije v Evropě, předpokládáme, že orel unikl právě ze zoo nebo nějakému sokolníkovi,“ přiblížil místopředseda Moravského ornitologického spolu Jiří Šafránek.
Orel kamčatský je největším orlem planety a také jedním z největších dravců vůbec. Rozpětí křídel může mít až dva a půl metru. Samice, které jsou větší než samci, dorůstají až devíti kilogramů váhy.
Živí se hlavně rybami, ale i vodními ptáky či menšími savci, vyskytly se například i případy útoku na menší psy.
Ornitologové si zprvu mysleli, že spatřený pták je orel mořský. „Díky dobré fotodokumentaci jsme jej ale podle zobáku určili jako orla kamčatského. To následně potvrdili i další odborníci a specialisté na dravce,“ doplnil Šafránek.
Na Moravě jde o první pozorování tohoto druhu. „V České republice pak jde o druhý výskyt. V roce 2015 byl orel kamčatský zjištěn v jižních Čechách,“ podotkl ornitolog.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz