Italské Pompeje (ilustrační snímek)

Italské Pompeje (ilustrační snímek)

Opravu Pompejí si hlídala mafie, práce prováděla většinou stejná firma

  • 19
Skupina italských úředníků s napojením na neapolskou mafii protahovala probíhající rekonstrukci starověkých Pompejí. Památka tak kvůli korupci a dalším nelegálním aktivitám nadále zůstává v havarijním stavu a celé části města jsou turistům uzavřeny.

Před týdnem italská policie zadržela bývalého ředitele rekonstrukčních prací Luigiho d'Amoru a vyšetřuje na svobodě pět dalších lidí, mezi nimi i bývalého zvláštního komisaře Marcella Fioriho, napsal britský deník The Guardian. Ten byl přitom pověřen bývalým italským premiérem Berlusconim, aby řídil obnovu památek a řešil problémy spojené s vandalismem.

Úředníci jsou viněni i ze špatné organizace oprav. Měli zadávat nadhodnocené zakázky na opravu méně významných objektů, zatímco pompejské klenoty nechávali chátrat.

Vyšetřovatelé zjistili, že velkou část kontraktů získala jedna firma, která si za opravy účtovala značně nadsazené částky. Byl jí proto obstaven majetek v hodnotě 20 milionů korun. Tři představitelé firmy jsou nyní vyšetřováni pro podezření z korupce a zpronevěry.

Pompejím pomohou peníze z EU

Pompeje

Antické město v jihoitalské Kampánii v Neapolském zálivu bylo zcela zavaleno při erupci sopky Vesuv v roce 79 před naším letopočtem. Ruiny Pompejí objevené v 18.stol. patří k nejnavštěvovanějším italským turistickým atrakcím. Lokalita přitáhne každoročně více než 2,5 milionu návštěvníků. Místo je na seznamu UNESCO od roku 1997.

Navzdory svému věhlasu jsou Pompeje již několik let ve špatném stavu. Odkládání nutných oprav, všeobecná zanedbanost a škody způsobené silnými dešti před časem donutily italskou vládu vyhlásit nad městem stav ohrožení. Rozlehlý památkový komplex je navíc nedostatečně zabezpečený a mnozí návštěvníci neodolají pokušení odnést si svůj kus historie.

Souběžně se zadržením bývalých správců města proto znovu započaly práce na komplexní rekonstrukci města. Dosud chybějící peníze poskytla, vedle italské vlády a soukromých investorů, Evropská unie, uvedla CNN. Do nového projektu v celkové hodnotě 3 miliard korun by ze strukturálních fondů měla putovat až polovina.

"Jsem rád, že prostřednictvím evropských fondů můžeme pomoci zachránit toto místo, které je důležité nejen pro tento region, ale i pro Itálii a Evropu." prohlásil k začátku rekonstrukce komisař pro regionální politiku Johannes Hahn.

Část prostředků z projektu by měla směřovat i na navýšení počtu odborných pracovníků a archeologů a rozvoj turistické infrastruktury. Slavné město každoročně navštěvují zhruba tři miliony turistů, což z něho dělá jednu z nejpopulárnějších italských památek.

Noví správci se dušují, že práce budou pokračovat s maximální možnou transparentností. "Přijímáme řadu opatření pro to, abychom se mohli bránit před vlivem organizovaného zločinu a neapolské mafie Camorry, která v tomto regionu působí," uvádí se v tiskovém prohlášení Evropské komise. Dohled nad projektem však prý zůstane na italském ministerstvu vnitra.

Itálie se v poslední době potýká se zhoršujícím se stavem svých nejen antických památek. Úsporná opatření vlády a dvacetiprocentní škrty v oblasti správy a údržby památek znamenají, že se nedostává peněz na obnovu i tak slavných památek, jako je římská Fontana di Trevi. Minulou středu rovněž spadla část nástropní fresky ve florentské galerii Ufizzi.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video