Klementinum prochází první fází rekonstrukce.

Klementinum prochází první fází rekonstrukce. | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Opravované Klementinum vydává poklady, staré fresky i kanalizaci

  • 2
Pod křížovou klenbou chodeb v Klementinu rezonují vrtačky a rozbrušovačky. Největší barokní komplex v Praze, které před více než 450 lety vybudovali stoupenci Tovaryšstva Ježíšova, prochází první fází oprav. Ta by měla vyjít asi na 200 milionů korun a skončit na konci roku.

Dělníci už opravili Zrcadlovou kapli, Barokní sál a v současné době upravují prostory Národní technické knihovny a nárožní objekt u Mariánského náměstí. Díky tomu se dostaly na světlo poklady, o jakých neměli ani památkáři potuchy.

Je deset hodin dopoledne a na nádvoří Klementina je rušno. Z Mariánského náměstí sem přijíždějí nákladní auta a po střeše budovy sousedící s náměstím šplhají dělníci. Společně s investičním ředitelem Národní knihovny Martinem Váchou míříme ke stavebnímu výtahu, který nás za okamžik zaveze až na střechu historické budovy.

"Tady jsme potřebovali vyhloubit díru. Když jsme však začali kopat, objevili jsme celkem sedm vrstev původní dlažby," říká Vácha a ukazuje k oplocenému místu vedle silnice, které unikát skrývalo. V přízemí budovy, na jejíž půdu se za chvíli vyvezeme, je uloženo asi pět rovnoměrně vydlabaných kamenů.

Knihy přijedou za čtenářem samy

"To je pozůstatek cenné původní kanalizace, kterou tu archeologové objevili," popisuje Vácha. Kromě toho našli archeologové pod podlahou Zrcadlové kaple i základy středověkých domů, jež dříve stály na místě Klementina.

O pár minut později nás už výtah veze k jednomu z arkýřů na střeše. Na půdě jsou dělníci, kteří pod zateplenou střechou montují sádrokartony a repasují původní dveře.

"Poslední velká rekonstrukce se tu dělala v letech 1925 až 1950. Tehdy zmizely všechny dřevěné krovy a nahradil je beton," říká Vácha. Pod nedostatečně zateplenou střechou byly dlouhá léta uskladněné starobylé knihy, které v nevyhovujícím prostředí trpěly. To se teď změní.

"Budou tu velké depozitáře, v nichž vybudujeme dopravní systém, který bude sám knihy vybírat a rozvážet je po celé knihovně," vysvětluje Vácha, zatímco scházíme o patro níž.

Zde je křížová chodba, jež byla v minulosti příčkami rozdělena na několik malých místností. Příčky dnes zmizely a chodba bude opět sloužit svému původnímu účelu. Zdobit ji bude i další poklad, který tu pod malbou dělníci objevili - původní nástěnné fresky z dob jezuitů.

V dalších patrech pak budou kanceláře vedení knihovny a studovny. Velkých změn by se měl areál Klementina dočkat i v následujících letech. Kromě nových studoven a badatelských místností by tu mělo vzniknout i lepší zázemí pro studenty Univerzity Karlovy. K přednáškám a seminářům jim bude vyhrazen víceúčelový sál, který kdysi jezuité vybudovali jako divadelní.

Na závěr oprav pak dostane knihovna také nový, reprezentativnější vstup.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video