Opportunity ohrožuje úbytek energie

  • 16
Americké roboty na Marsu potkala další potíž. NASA musí znovu naprogramovat sondu Opportunity, aby zastavila neplánovaný úbytek elektrické energie. Závada by mohla zkrátit dobu životnosti průzkumného vozítka. Dvojče Spirit pokračuje v hledání vody na planetě.

PŘÍLOHA
Mars: rudá planeta
články * grafiky
fotografie * odkazy

Spínač, který řídí funkci topného tělesa robota, se údajně zasekl v pozici "zapnuto" krátce po přistání rovera na Marsu 25. ledna.

Závada neohrožuje jeho schopnost pohybu nebo provádění vědeckých experimentů, ale soustavně vyčerpává sluneční baterie robota. Množství energie na den proto pomalu klesá.

"Robot kvůli nefunkčnímu spínači spotřebovává každodenně nezanedbatelné množství výkonu," uvedl manažer projektu Richard Cook z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA).

Je třeba nový software
Technici proto chystají do robota během měsíce nainstalovat nový software. Vypne několik méně důležitých systémů, které zůstávají zapnuty i během nočního úsporného režimu, což se týká zejména vyhřívacího systému. "Vypneme ho tím, že odstraníme zdroj energie, který využívá," vysvětlil Cook.

Nové nastavení systému a vypnutí jeho vnitřního "budíku" by mělo znovu získat zhruba dvě třetiny energie, která se kvůli závadě spotřebovala. Robot bude nyní svůj výkon zvyšovat pouze při dostatečném zásobení sluneční energií ve dne.

Opportunity, který je na rudé planetě v lokalitě Meridiani Planum dvaatřicátý marsovský den, zkoumá nerost přezdívaný El Capitan, který je součástí kamenného výchozu geologické vrstvy a podle vědců skrývá podrobné informace o složení povrchu.

Spirit zkoumá žlábek
Jeho dvojče Spirit si v kráteru Gusev na opačné straně planety odbývá padesátý třetí den na Marsu. Zkoumá žlábek v povrchu, který by mohl napovědět, zda byla v oblasti někdy voda. Spirit už byl také naprogramován k tomu, aby vyrazil na 133,5 metrů dlouhý výlet k jednomu z kráterů.

Robot zaslal údaje z necelých osm centimetrů dlouhého žlábku, který zkoumal mikroskopickým snímkovačem a spektrometrem Mossbauer, který zjišťuje složení a množství železitých hornin. Vědci věří, že tyto horniny naznačí, zda někdy v minulosti byla na Marsu voda nezbytná pro vznik života.

Vozítko by se mělo v pondělí rozjet k 195 metrů širokému kráteru přezdívanému Bonneville. Uprostřed cesty, tedy na hranici maximálního dosahu současných záběrů, by měl robot zastavit. "Nechceme v přesunu pokračovat naslepo," vysvětlil jeden z vedoucích pracovníků mise Jim Erickson.

Počítačová simulace ukazuje amerického robota Opportunity, jak kope díru na planetě Mars.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video