Bulhaři volí zástupce do parlamentu. Ribnovo (5. července 2009).

Bulhaři volí zástupce do parlamentu. Ribnovo (5. července 2009). | foto: Reuters

Opozice v Bulharsku zvítězila v parlamentních volbách nad socialisty

  • 18
Bulharské volby do parlamentu s největší pravděpodobností vyhrála opozice. Po sečtení třetiny hlasovacích lístků získala 43,4 procenta hlasů středopravá strana Občané za evropský rozvoj Bulharska (GERB) sofijského starosty Bojky Borisova. Vládnoucí socialisté obdrželi jen 18,4 procenta.

Již podle předchozích průzkumů, které proběhly u východů z volebních místností, získala Borisovova strana mezi 115 až 117 mandáty ve 240členném parlamentu. Dosud vládnoucí socialisté se budou zřejmě muset spokojit s 39 až 42 poslanci.

Očekávané vítězství opozice by tak jen potvrdilo 19 let starou tradici, kdy úřadující vláda pokaždé skončila rozhodnutím voličů v řádných parlamentních volbách. - čtěte o výsledcích minulých voleb

Tentokrát by lidé ztrestali vládnoucí socialisty premiéra Sergeje Staniševa, jehož opozice vinila z neschopnosti zvládnout ekonomickou krizi a zabránit růstu korupce. Voliče si Borisovovo uskupení snažilo získat slibem pozavírat zkorumpované úředníky a šéfy podsvětí.

Bývalý bodyguard Borisov, který si díky svému zápalu a nadšení vysloužil na veřejnosti přezdívku Batman, má velkou šanci získat důvěru Bulharů unavených ze dvou dekád pomalých reforem.

Nová vláda musí rázně zatočit s korupcí a zabránit tak dalším sankcím EU, kvůli nimž vůbec nejchudší země Evropy ještě více zabředla do ekonomické krize, napsala agentura Reuters.

Sofijský starosta a lídr opozice Bojko Borisov u volební urny (5. července 2009).

Evropská unie totiž loni potrestala Bulharsko právě kvůli mizerným výsledkům boje s korupcí. Země přišla zhruba o 220 milionů eur (asi 5,75 miliardy korun) z fondů EU. Bulharsko do EU společně s Rumunskem vstoupilo teprve předloni a je nejchudší zemí sedmadvacítky. - čtěte více o finančním trestu pro Bulhary

Bulhaři volí zástupce do parlamentu. Ribnovo (5. července 2009).

Volební místnosti se v neděli otevřely v 6 hodin místního času (05:00 SELČ) na celých 13 hodin, a už v poločase se k urnám dostavila třetina z téměř 7 milionů oprávněných voličů.

Problémy v průběhu voleb nastaly ale už v sobotu. Policie zatkla nejméně pět lidí pro podezření kupčení s hlasy. V Bulharsku to není ojedinělý jev, podobné případy poznamenaly volby už v minulosti.

A letos se z kupování hlasů voličů vzájemně obviňovaly během předvolební kampaně i jednotlivé strany. Údajně se tak mělo dít výměnou za peníze, potraviny a jiné základní potřeby pro nejchudší voliče.

Dosavadní premiér a lídr socialistů Sergej Stanišev u volební urny (5. července 2009).

Organizátorům skupování hlasů hrozí podle bulharských zákonů šest let vězení a překupníkům pět let. "Tyto nechutné praktiky vytvářejí jizvy na naší demokracii. Ale nejhrozivější na tom je, že za směšně nízkou částku dáváte v sázku vlastní budoucnost i budoucnost vašich dětí a rodin," varoval dosavadní premiér Stanišev Bulhary.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video