Opozice v boji o ústavu nezabodovala

Kabinet zažil ve sněmovně, která rozebírá postoj Česka k evropské ústavě, malé vítězství. ODS se nepodařilo prosadit návrh vyzývající vládu, aby na summitu EU nepřipustila zhoršení postavení Česka uvnitř unie. Česká delegace se tak bude řídit mandátem, který schválila vláda.

Vládní stanovisko o postupu delegace sněmovna podpořila nepřímo. Poslanci vzali na vědomí informaci kabinetu o mandátu, s níž je seznámil premiér Vladimír Špidla už v úterý.

Špidla zařadil mezi české priority princip jedna země EU - jeden evropský komisař a zajištění parity mezi počtem zemí a obyvatel při výpočtu kvalifikované většiny. - více zde

Poslanci už o evropské ústavě jednali ve čtvrtek. O její podobě se dohadovali pět hodin. Její podobu bude v pátek a v sobotu v Bruselu vyjednávat premiér Vladimír Špidla se svým týmem.

Hlavně poslanci ODS s komunisty měli potřebu si k tomu těsně před odjezdem říci své. Obsah sporu vlády s opozicí zůstává stále stejný - kabinet říká, že návrh "euroústavy" není pro Česko tak nevýhodný, jak tvrdí ODS.

Občanští demokraté protestovali proti evropské ústavě jako takové. Tvrdí, že její návrh nezajišťuje Česku stejné postavení jako větším zemím a že se Špidlova vláda málo snaží to vyřešit.

Špidla sice na úvod svého vystoupení slíbil, že se omezí "jenom na opravdu základní vyjádření", nakonec však vydržel hovořit téměř půl hodiny.

"Zájmem Česka je vlivné postavení v EU, to znamená nebýt na okraji evropského rozhodování jako jistý trpěný a kuriózní člen," pronesl premiér. Argument ODS, že by vláda měla více hájit národní zájmy, označil za fetiš.

Stínový ministr zahraničí ODS Jan Zahradil znovu varoval, že v Evropě budou prakticky o všem rozhodovat dva až tři velké státy. Ve čtvrtek poslanecká diskuse skončila bez výsledku.

, ,

Video